Anasayfa » İşsizlik » İşsizin yeni maaşı 1.611 TL oldu!

İşsizin yeni maaşı 1.611 TL oldu!

İşsizin yeni maaşı 1.611 TL oldu!

İşsizlik maaşıyla ilgili akıllara takılan soruların cevapları...

Tarih :
İşsizin yeni maaşı 1.611 TL oldu!

2018 yılı için işsizlik maaşı miktarları güncellendi. Buna göre en düşük maaş 805.63 liraya en yüksek maaş da 1.611,28 liraya çıktı. İşsizlik maaşıyla ilgili akıllara takılan soruların cevapları...

Sosyal güvenlik sistemimizde çalışanları iş hayatında olduğu gibi ayrıldıktan sonra da koruyan düzenlemeler var. Bunlardan birisi de işsizlik maaşı. Çalışanlar işten belli şartlarda ayrıldıktan sonra 10 aya kadar işsizlik maaşı alabiliyorlar.

İşsizlik maaşı asgari ücrete göre belirlendiği için de her yıl artıyor.

Bu yıl asgari ücretin brüt 2.029,5 TL olmasından sonra işsizlik maaşı rakamları da yükseldi. En düşük işsizlik maaşı damga vergisi düşüldükten sonra 805.63 liraya en yüksek işsizlik maaşı da bin 611.28 liraya çıktı. İşsizlik maaşı alınan brüt ücretin yüzde 40'ı kadar oluyor. Ancak brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor.

İşten kendi kusuru dışında ayrılanların son 3 yılda 600 gün prim ve son 120 gün de aralıksız prim ödemeleri şartıyla işsizlik maaşı alma hakları var.

Bu genel bilgileri verdikten sonra bize gelen işsizlik maaşıyla ilgili sorulara cevap verelim.

İşyerinden hamileliğim dolayısıyla ayrılsam maaş alabilir miyim?

İşsizlik maaşını her ne sebeple olursa olsun istifa edenler alamıyor.
Dolayısıyla hamileliğinizi öne sürerek istifa ederseniz maaş alamazsınız. Çıkartılmış olmanız gerekiyor.

Evlilik nedeniyle tazminatımı alıp ayrıldım işsizlik maaşına başvurabilir miyim?

Tazminatınızı almış olsanız bile kendi isteğinizle ayrıldığınız için işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor. Ancak tazminatınızı alma hakkınız var.

İşsizlik maaşına başvurma süresi var mı?

Evet iş akdinizin feshedilmesinden sonraki bir ay içinde başvurmanız gerekiyor. Bu süreyi kaçırırsanız yine işsizlik maaşı alırsınız ancak alacağınız süre azalır. Yani bir ay geç başvurursanız 10 ay işsizlik maaşı yerine 9 ay alırsınız.

10 ay işsizlik maaşı aldım süre doldu. Ancak iş bulamadım. Maaş süresini uzatabilir miyim?

Maalesef sizin ödediğiniz prim gününe göre belirlenen işsizlik maaşı süresi dolduğunda iş bulup bulmadığınıza bakılmadan ödeme kesiliyor. Uzatmak mümkün değil.

İşsizlik maaşı alırken süre bitmeden kesilebilir mi?

İşsizlik ödeneği alırken herhangi bir işte çalışmaya başlayanların maaşları kesiliyor. İŞKUR tarafından teklif edilen bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesiliyor.
İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde emekli olanların maaşları kesiliyor.

İşsizlik ödeneği aldığı sırada askere gidenlerin de maaşları kesiliyor.

İşsizlik maaşı alanın sigortası yapılır mı? Bu sigorta emeklilikte geçerli mi?

İşsizlik maaşının alındığı sürede Genel Sağlık Sigortası primleri yatırıldığı için bu süre içinde işsizin kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.M Ancak bu primler emeklilik hesabında kullanılamıyor.

Faruk Erdem

Kaynak:Yeniasır

Benzer Haberler