İşyerinde belirlenen kıyafeti giymeyenin iş akdi feshedilebilir

İşyerinde belirlenen kıyafeti giymeyenin iş akdi feshedilebilir

Tarih :
İşyerinde belirlenen kıyafeti giymeyenin iş akdi feshedilebilir

Geçerli fesih nedenlerinin içinde işçinin davranışları geniş bir yer tutuyor. İşçinin özellikle işyerinin düzenini bozan, işverenin işin düzgün şekilde görülmesiyle bağlantılı olarak koyduğu kurallara uymayan davranışlar geçerli fesih nedeni oluşturabiliyor.

Örneğin Yargıtay’ın incelediği bir olayda, İşverene ait mağazada kasiyer olarak çalışan kişinin iş sözleşmesi, görevi ifa ederken şirkete ait markanın yazılı bulunduğu yazlık ve kışlık kıyafetleri iş kıyafeti olarak giymediği gerekçesiyle feshedilmiştir. Davada işverenin temel itiraz noktası mağazada çalışan diğer personelin şirkete ait markanın yazılı olduğu tişörtü giymesine rağmen bu kişinin bunu giymemesi olarak belirtilmiştir.

Yargıtay değerlendirmesinde, tüm personelin iş kıyafetini giyerken ilgili çalışanın giymemesi, müşteriler açısından bu kişinin mağaza çalışanı mı, müşteri mi olduğu noktasında duraksamaya yol açabileceğini vurgulamış, diğer personelin bunu yerine getirirken ilgili kişinin buna aykırı hareket etmesinin çalışanlar arasında uyumsuzluğa, çalışma barışının bozulmasına da yol açacağı belirtilmiştir. Bu nedene dayalı olarak yapılan feshi geçerli bulmuştur. (Y9HD, 02.03.2017, 5475/2968)

Cem KILIÇ

Kaynak : Milliyet

İlgilinizi Çekebilir

YÖK bursaları yatırdı
Zonguldak'ta duruşma sonrası silahlı kavga
TÜBİTAK 60 araştırmacı personel alacak
İmam ve eşi tüfekle vurulmuş halde ölü bulundu
TÜBİTAK 15 personel alacak
Özhaseki'den esnafa soğanlı menemen
Kayseri Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
İYİ Parti'den istifa edip, AK Parti'ye geçtiler

Benzer Haberler