Anasayfa » İşçi » 2018 yılında raporlu işçiyi çalıştıran işveren 1.014,75 TL ceza öder

2018 yılında raporlu işçiyi çalıştıran işveren 1.014,75 TL ceza öder

2018 yılında raporlu işçiyi çalıştıran işveren 1.014,75 TL ceza öder

Tarih :
2018 yılında raporlu işçiyi çalıştıran işveren 1.014,75 TL ceza öder

İstirahat raporu alan işçiye SGK tarafından rapor parası ödenebilmesi için işçinin raporlu olduğu sürede çalışmamış olması ve işveren tarafından e-bildirge sisteminde işçinin çalışmadığı günler için eksik gün nedeni olarak “01-İstirahat” seçeneğinin işaretlenmiş olması gerekiyor. Bu şekilde, SGK söz konusu işçi için “çalışmadı” bildiriminin yapıldığını kabul ederek işçiye rapor parasını ödüyor.

İstirahat raporu alan işçinin istirahatli olduğu süre zarfında çalışması durumunda, işverenin söz konusu işçisinin çalıştığını SGK’ya bildirmesi şart. Eğer işveren istirahatli olduğu süre içinde çalışan işçi için “çalıştı” bildirimini yapmazsa, SGK sigortalının raporlu olduğu süre içinde çalışmadığını kabul ederek, raporlu görünen işçiye rapor parası ödeyecektir. Ancak söz konusu durum tespit edilirse, işverene idari para cezası uygulanıyor. Buna göre, işçisinin raporluyken çalıştığını SGK’ya bildirmeyen işverene, bu bildirimi yapmaması nedeniyle brüt asgari ücretin yarısı tutarında idari para cezası kesiliyor. Bu tutar da 2018 yılı için 1.014,75 TL. Böyle bir durumda, ayrıca işçiye ödenen rapor parası da geri alınıyor.

Ödememek için...

İş dünyasında istirahat raporu almış olmasına rağmen işverene bu konuda bilgi vermeksizin çalışmaya devam eden işçilerle çok sık karşılaşılıyor. Bu durum, işçinin haksız yere geçici iş göremezlik ödeneği almış olması anlamıyor geliyor.

Bilgisi dışında, istirahat raporu olduğu halde çalışmaya devam eden işçisi için SGK’ya “çalıştı” veya “çalışmadı” bildirimini yapmaması nedeniyle idari para cezası ile karşılaşacak olan ise işveren. Bu sebeple, her ay aylık bildirgelerin SGK’ya gönderilmesinden önce işyerinde raporlu işçilerin olup olmadığının kontrol edilmesi ve gerekli bildirimlerin bu kontrollere göre yapılması son derece önemli.

Cem KILIÇ

Kaynak : Milliyet

İlgilinizi Çekebilir

Zonguldak'ta duruşma sonrası silahlı kavga
5975 gün prim ve 58 yaşa tabisiniz
Kayseri Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
Aylık prime esas kazancım 3.282 TL; Ne kadar emekli maaşı alırım?
Özhaseki'den esnafa soğanlı menemen
Pazarcıya cezası pankartla duyuruldu
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! 15 yılı dolduran herkes...
TÜBİTAK 60 araştırmacı personel alacak
İmam ve eşi tüfekle vurulmuş halde ölü bulundu

Benzer Haberler