"İşyerinde sevişen işten atılır"

"İşyerinde sevişen işten atılır"

Tarih :
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (YHGK) Antalya’da otelde çalışan barmenin işten çıkarılma davasında ilginç bir örnek karara imza attı. YHGK, “İşyerinde sevişen işten atılır” dedi.
Barmen E.Ç, otelde bir turistle birlikte olduğu gerekçesiyle iki yıl önce tazminatsız işten atılmış, Kemer 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu'nun haberine göre, davacı barmen, kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesini talep etti. Mahkeme bu durumu haksız fesih nedeni saydı. Kararda, işyerinde turistle birlikte olmasının “işverenin güvenini kötüye kullanma davranışı” olarak kabul edilemeyeceğine, davacının otel müşterisiyle görülmesinin ‘sabit’ olduğunu ancak kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesi gerektiğine hükmetti. Karar Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını temyizde bozdu.

Yargıtay, mesai saatleri içinde ve görev yeri dışında uygunsuz bir vaziyette görülen barmenin davranışının ‘otelin saygınlığını zedelediğine’ vurgu yaparak, bu davranışının, işverene ‘sadakat yükümlülüğüne’ aykırı olduğuna dikkat çekti.

Mahkeme, ilk kararında direnince barmenin dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na taşındı. Kurul geçen hafta oybirliği ile “İşten atılma nedenidir” dedi. Kurul, aksi yöndeki mahkeme kararını bozarken, daire kararını onamış oldu.

Bu karar kesin nitelik taşıyor ve tüm çalışanlar açısından da emsal niteliği taşıyor.

Kaynak : Hürriyet

İlgilinizi Çekebilir

İYİ Parti'den istifa edip, AK Parti'ye geçtiler
Kadro alan taşeronun zammı için 12 Şubat tarihli yeni görüş!
Bakan açıkladı! O ödemeler yarın başlıyor...
Müjdeyi Erdoğan verdi! O kamu işçilerine kadro verilecek...
Pazarcıya cezası pankartla duyuruldu
TÜBİTAK 15 personel alacak
Cezaevinden izinli çıkıp hırsızlık yapınca yeniden tutuklandı
Kocamaz: Demokrat Parti'den yeniden karşılarına çıktık

Benzer Haberler