İşçilerin telafi çalışması nedir?

İşçilerin telafi çalışması nedir?

Tarih :
İşçilerin telafi çalışması nedir?

Geçmişte uygulaması fiilen gerçekleşmekle birlikte hukuki zemini 4857 sayılı İş Kanunu ile oluşturulmuş olan telafi çalışması, çalışma hayatında esnekliği sağlamaya çalışan hükümlerden biridir. İşveren, zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde 2 ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. Bu çalışmalar, fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma da sayılmaz (İK m.64/1).

Telafi çalışması yaptıracak olan işveren, bu çalışmanın İş Kanunu’nun 64. maddesinde sayılan nedenlerden hangisine dayandığını açık olarak belirtmek ve hangi tarihte çalışmaya başlanacağını ilgili işçilere bildirmek zorundadır (ÇSY m.7/2).

Telafi çalışmasının yapılması konusunda sınırlama getirilmiştir. Buna göre telafi çalışması, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşuluyla günde 3 saatten fazla olamaz. Ayrıca işveren, tatil günlerinde de telafi çalışması yaptıramaz (İK m.64/son).

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Pazarcıya cezası pankartla duyuruldu
YÖK bursaları yatırdı
Ücretli öğretmenlerden 'kadro' talebi
Şanlıurfa Hollanda’ya meydan okuyacak
İYİ Parti'den istifa edip, AK Parti'ye geçtiler
5975 gün prim ve 58 yaşa tabisiniz
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! 15 yılı dolduran herkes...
Çeyrek altın ne kadar?

Benzer Haberler