Anasayfa » Emekli » Emekliye 'Bayram İkramiyesi'nde kritik detay!

Emekliye 'Bayram İkramiyesi'nde kritik detay!

Emekliye 'Bayram İkramiyesi'nde kritik detay!

Tarih :
Emekliye 'Bayram İkramiyesi'nde kritik detay!

Başabakan Yıldırım dün Bakanlar Kurulu sonrası peş peşe ekonomideki müjdeleri sıralamıştı. Bunlardan birisi de emeklilerin uzun süredir konuşulan ve büyük bir beklentinin oluştuğu Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce ikramiye ödenmesi idi.

Başbakan Yıldırım yaptığı açıklamada "Emeklilerimiz daha fazlasına layık. Emeklilerin kendileri değil, dul ve yetimleri de dahil bundan istifade edecek. Dolayısıyla böylece 12 milyonun üzerinde emeklimize, ister az maaş alsın, ister çok maaş alsın bu bir bayram hediyesi, ikramiyesi olarak düşünülen bir şey" diye konuştuğu ve "Ramazan bayramı öncesi 1000 lira, kurban bayramı öncesi 1000 lira" olarak açıkladığı bayram ikramiyesinde emeklilerin lehine önemli bir unsur da kanun tasarı maddesine eklendi.

Emekli maaşlarından çeşitili nedenlerle yapılabilecek kesinti ve haciz miktarları belirlenmiş olsada bazen sözleşmelerden (Kredi kullanırken imzalanan) bazen de mahkeme kararları ile maaş ve ikramiyelerde kesinti ve haciz işlemleri yapılabiliyordu.

İlgili kanun emekli maaşının en fazla 4'te birine haciz konulabileceğini ayrıca emeklinin muvafakatı varsa daha fazlasına da haciz işlemi uygulanabiliyordu.

KESİNTİ YAPILAMAZ VE HACZEDİLEMEZ

Bakanlar Kurulu, dün yani 30 Nisan 2018 tarihi itibariyle 25 maddelik kanun tasarısını TBMM'ye sevk etti.

Sevk edilen kanun tasarısının maddelerine şöyle bir fıkra eklendi;

"Bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez."

Kanun tasarısının bu şekliyle yasalaşması durumunda emekliler için ödenen bu bayram ikramiyelerinden herhangi bir kesinti yapılamayak ve haciz işlemi uygulanamayacaktır

 

 

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir