AYM'den, 'memurun yazılı uyarılması konusunda' önemli karar!

AYM'den, 'memurun yazılı uyarılması konusunda' önemli karar!

AYM:'Memurun Yazılı Uyarılması İşlemine Açılan Davanın Reddi Anayasaya Aykırı'

Tarih :
AYM'den, 'memurun yazılı uyarılması konusunda' önemli karar!

Anayasa Mahkemesi, memurun yazılı olarak uyarılması kararına karşı açılan davanın mahkeme tarafından reddedilmesini mahkemeye erişim hakkının ihlali olarak gördü.

Anayasa Mahkemesinin kararı Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Söz konusu olayda, Adapazarı Orman İşletme Müdürlüğünde çalışan Kurum Avukatı, Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğüne görevlendirilmesini Orman Genel Müdürlüğünden talep etti. Ancak Genel Müdürlük, kurum avukatının talebini reddetmekle birlikte,aynı talebi içerir daha önce de bir dilekçe gönderdiğinden bahisle gereksiz yazışmaya sebep olduğunu söyledi ve Bölge Müdürlüğünden kendisine uyarı(gereksiz yazışmaya sebep olmadan kaynaklı uyarı yazısı)yazısının gönderilmesini istedi.

Bu nedenle Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen uyarı yazısını yargıya taşıyan kurum avukatının açtığı dava, 'ortada kesin ve yürütülebillir bir işlem olmaması nedeniyle reddedilmişti.

'Yazılı olarak uyarılma'yazısının icrai bir işlem olarak görülmemesi nedeniyle açtığı işlemin iptali davası reddedilen çalışan, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullandı. Başvurucuya Anayasa Mahkemesinden olumlu yanıt geldi. Mahkemeye erişim hakkının ihlali olarak değerlendiren AYM, Memurun Yazılı Olarak Uyarılması Kararına Karşı Açılan Davanın Reddi 'Anayasaya Aykırı' dedi.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yeralan kararın tam metni için TIKLAYINIZ
Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir