Anasayfa » Medya Haberleri » Muharrem İnce’den büyük 'Tübitak' gafı!

Muharrem İnce’den büyük 'Tübitak' gafı!

Muharrem İnce’den büyük 'Tübitak' gafı!

Ahmet ÜNLÜ YAZDI....

Tarih :
Muharrem İnce’den büyük 'Tübitak' gafı!

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bir konuşmasında “Kamuda yükselmeyi adil yapacağız. Mesela veterinerden TÜBİTAK Başkanı yapmayacağız.” ifadesini kullanarak önemli bir gafa imza attı. Veteriner Hekimden TÜBİTAK Başkanı mı yapıldı ki böyle bir ifade kullanma gereği duyuldu?

Muharrem İnce zahmet edipte TÜBİTAK’ın internet sitesine baksaydı yada danışmanlarına baktırsaydı, TÜBİTAK Başkanları arasında Veteriner Hekim kökenli hiçbir Başkan olmadığını görürdü. Hatta akademik unvanı olmayan hiçbir Başkan olmadığını görürdü. Hem geçmişte hem de Ak Parti döneminde Başkanlık yapanların tamamının akademik unvanının Profesör olmasının yanında bilimsel olarak yetkin kişiler olduğunu da görürdü. Kaldı ki Veteriner Hekim olup da yetkin bir bilim insanı olan birisinin de Başkan olmasının önünde hiçbir engel yoktur. Bilim insanı olmayan hiçbir Veteriner Hekim zaten bu göreve atanmayı talep etmez ve kanunen de atanamayacağını bilecek kadar basiretli ve bilgilidir.

Yine zahmet edip de TÜBİTAK Kanuna bakılsaydı Başkanların bilimsel ve teknolojik alanlarda eser, araştırma ve buluşlarıyla temayüz etmiş ve/veya araştırma ve teknoloji yönetimi konusunda yetkinliği bulunan, bilimsel ve teknolojik sistem, kurum ve birimleri başarı ile kurmuş ve/veya yönetmiş olanlar arasından belirleneceğini de öğrenirdi.

İlk atanan TÜBİTAK Başkanı rahmetli Prof. Dr. Cahit Arf’den başlayarak günümüze kadar atanan TÜBİTAK Başkanlarının hiçbirinin hiçbir şekilde bilimsel yeterlilikleri tartışılmamıştır. Siyasi polemik yapmak için bu tür “ince”likten uzak ifadelerden kaçınılmalı ve hiçbir meslek mensubu da rencide edilmemelidir.

Özür dilemesi gerekirken polemiğe devam

Gelmiş geçmiş hiçbir TÜBİTAK Başkanı Veteriner Hekim kökenli olmadığı halde bu meslek grubunu rencide ettiği için özür dilemesi gereken İnce, polemiğe devam etti ve “Veteriner’den TÜBİTAK başkanı olmaz dedim. Danışman arkadaşlarım “veterinerler kızıyor” diye uyardı. Veterinerden Cumhurbaşkanı olur. Ben fizik öğretmeniyim. Fizik öğretmeninden de TÜBİTAK başkanı olmaz. Düşündüğümü söylemeye devam edeceğim. Doğruyu söylemek lazım. Bazıları kızacak. Kızarsa kızsın. Ben kendimi 80 milyona karşı sorumlu hissediyorum. Hatalı olabilirim ama asla yalan söylemeyeceğim.” ifadelerini kullandı.

İyi de hem yalan söylemeyeceğim diyorsun hem de yalan söylemeye devam ediyorsun. Yukarıda da bahsettik, Veteriner Hekim kökenli hiçbir bilim insanı TÜBİTAK Başkanı olarak atanmadığı halde hala polemiğe niçin devam ediyorsun? Üstüne üstlük birde “Fizik öğretmeninden de TÜBİTAK başkanı olmaz” diyerek polemiğe başkalarını da katarak devam ediyorsun. Zaten Kanunen ne Veteriner Hekim ne de Fizik Öğretmeni TÜBİTAK Başkanı olamaz. Siz 31 Mayıs 1999 - 31 Mayıs 2003 tarihleri arasında TÜBİTAK Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Namık Kemal Pak’ın yetkin bir Fizikçi olduğunu biliyor musunuz? Zahmet edip te bakmazsanız nereden bileceksiniz.

Neticeyi kelam, yol yakınken hitabetin şehvetinden vazgeçin ve hem Veteriner Hekimlerden hem de Fizik Öğretmenlerinden özür dileyin. Herkes haddini bilir ve atanamayacağı göreve talip olmaz, siz de haddinizi bilerek polemiğinize hiçbir meslek mensubunu alet etmeyin. Bence, polemik yapacaksanız “ben torunumu küçük yaşta sigortalı yaptırmayacağım” diyerek hem eski rakibine ve Genel Başkanına etik dersi verir hem de daha fazla inandırıcı olursunuz.

Kaynak : Yeni Şafak

İlgilinizi Çekebilir