Anasayfa » Medya Haberleri » Yaşa takılanlara kötü haber! Düzenleme için onay çıkmadı

Yaşa takılanlara kötü haber! Düzenleme için onay çıkmadı

Yaşa takılanlara kötü haber! Düzenleme için onay çıkmadı

Tarih :
Yaşa takılanlara kötü haber! Düzenleme için onay çıkmadı

Varlık barışı, imar affı, emekliye ikramiye, KYK borçlarının faizlerinin silinmesi, vergi borcu yapılandırılması vb. başlıkları içeren torba yasa geçtiğimiz hafta TBMM'den geçti. Ancak yoğun bir beklentinin oluştuğu erken emeklilik için bir düzenlemenin yer almadığı paket, emeklilik bekleyen vatandaşlarda hayal kırıklığına yol açtı.

Geçtiğimiz hafta TBMM'de oybirliğiyle kabul edilen torba yasada İmar affı, varlık barışı, KYK borçları faizlerinin silinmesi, emekliye ikramiye, vergi borcu yapılandırması vb. başlıklar için gelen düzenlemeler, milyonlarca kişi için erken seçim öncesi önem arz ediyordu. Ancak torba yasada erken emeklilik yer almıyor.

SGK kapsamında bir erken emeklilik için müjde bekleyenlere kötü haber! Erken seçim öncesinde hükümet tarafından müjdelenen ve birçok düzenlemeyi içeren torba yasada erken emekliliğe yer verilmedi. Konuyla ilgili bakanlık ve SGK tarafından yapılan çalışmanın torba yasada yer alabileceği konuşuluyordu. Ancak yapılan çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından incelendiği ve onay almadığı ortaya çıktı.

Kademeli bir sistemi içeren çalışmanın detayları kamuoyunda yer almasa da bakanlıklar düzeyinde biliniyor. Erken emeklilik bekleyen yoğun bir kitlenin varlığı bilinse de bu konuda yapılan çalışmaya neden onay verilmediğine ilişkin kamuoyunda bir bilgi yer almıyor.

"Emekli yaşı sorununu hemen çözeceğim"

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği mitingte emeklilik sorununa değinen Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ''30 yıl prim öde demişsin o da ödemiş. Söz veriyorum ilk işim onu çözmek olacak, hemen çözeceğiz.'' şeklinde konuştu. İnce bu söylemle Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu'nun geçtiğimiz yılki ''Çıkartılan bir kanunla bir işçi ne kadar çok çalışmış ise emekli olduğunda o kadar az maaş alacak. Bunun mantıklı bir tarafı yok. Adil olduğunu düşünmüyoruz.'' açıklamasının ardından bu konuya değinen ikinci lider oldu.

''Emeklilerimizi ödeyemedikleri bütün borçlarından kurtarıyoruz''

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde önemli bir projeye değindi. Türkiye Dayanışma Fonu projesinin içeriğinden bahseden Akşener, ''Borçlulardan, işsiz, emekli ya da asgari ücretle çalışanların borçlarının tamamını, sileceğiz. Değil borcunu ödemek, evine ekmek, çocuğuna süt bile götürmekte zorlanan işsiz kardeşlerimizi, tam rahat edeceği yaşlarda borç krizi içinde debelenen emeklilerimizi bu yükten kurtarmak boynumuzun borcudur.'' şeklinde konuştu.

Akşener projenin detaylarından bahsetmeden kimlerin yararlanabileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.Şehit aileleri ve gazilere de değinen Akşener, '' Şehit ve gazi ailelerinin bu durumdaki tüm borçlarını sileceğiz. Vatan onlara çok şey borçludur.'' şeklinde konuştu.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler