Eksik Günleri Borçlanabilir miyim?

Eksik Günleri Borçlanabilir miyim?

Eksik Günleri Borçlanabilir miyim?

Tarih :
Eksik Günleri Borçlanabilir miyim?

EKSİK GÜNLERİ BORÇLANABİLİR MİYİM?

SSK Başlangıç tarihi: 18.09.1995. Lise staj olarak. Vekil öğretmen olarak işe giriş tarihi: 28.09.2005 Doğum tarihim: 09.05.1979. Ben bu tarihten beri resmi (devlet) ve özel anaokulu ve kreşlerde ücretli öğretmenlik yaptım. Halen özel bir kreşte çalışıyorum. SSK devam ediyor. Bilindiği gibi devlet okullarında günde 7.5 saat hesabıyla okullarda SSK primi 15 gün yatırıldı.

SORU1: Geçmişe ait aylık eksik primlerimi ödeyerek 30 güne tamamlayabilir miyim? Nasıl?
SORU 2: Tamamladığım takdirde kaç gün, kaç yaşta emekli olabilirim?
Tamamlayamıyorsam kaç gün, kaç yaşta emekli olabilirim?
CEVAP:lisedeki staj döneminizde adınıza emeklilik primi yatmadığından o başlangıcınız emeklilik hesabınıza sayılmaz ancak stajdan sonraki girişiniz olan 2005 tarihinden önce doğum yapmış iseniz o doğum borçlanmaları borçlanabilirsiniz. Sorularınıza gelince 28.02.2011 tarihli 6111 sayılı yasa ile 1 ayda 30 günden az çalışması olanlara eksik gün kodu 06-07 ve 17 olanlar eksik günlerini borçlanabilirler. 58 yaş 7000 gün şartları ile veya 25 yıl 4500 gün ile 58 yaşında emekli olursunuz.

ENGELLİ MEMURLARIN SORUNU DEVAM EDİYOR

SORU:Engellilerin konusunu gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Konuyu gündemden düşürmezseniz çok memnun oluruz. Mağduruz. 31.03.2018.de işimize son verdiler.15 gündür işsiz haber bekliyoruz. Engelli emekliliği gelen vergi indiriminden dolayı. Bize kimse sahip çıkmıyor. Devlet personel daire başkanlığının yazısına görüş diyorlar çıkıyorlar işin içinden. Çalışma bakanı kadroya alacağız dedi, televizyon kanallarında bile konu haber oldu. Ama maalesef çalışırken işimizden olduk.

CEVAP:engelliler hakkında bakanın açıklamaları olduğu halde uygulama yapılmıyordu, bizler de bu olay çözülene kadar takipçisi olacağız ve inşallah sizin hakkınızda olumlu şekilde çözülmüş olur.

Mustafa İşcan
Kaynak : Milli Gazete

İlgilinizi Çekebilir