Anasayfa » İşçi » Eşim işinden kıdem tazminatı alıp ayrılabilir mi?

Eşim işinden kıdem tazminatı alıp ayrılabilir mi?

Eşim işinden kıdem tazminatı alıp ayrılabilir mi?

Tarih :
Eşim işinden kıdem tazminatı alıp ayrılabilir mi?

Eşim özel bir şirkette 22 yıldır çalışıyor. Bundan 3-4 yıl önce ev alabilmek için aynı işyerinde çıkış-giriş yapılarak kıdem tazminatını aldı. 5 Mayıs itibarıyla 3 yılı bitmiş olacak ve eşim artık çalışmak istemiyor. İşyerinde müdürü ile görüşüp ayrılıp çalışmak istemediğini söyledi. Fakat müdürü sosyal haklarını şirket sahibinin vermek istemeyeceğini isterse dava açmasını (ama açmayacağını düşündüğünü) söylemiş. Tüm bunlara istinaden eşim kendi ayrılsa bile tüm sosyal haklarını talep edebilir mi? Nasıl bir yol izlenmelidir?

Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki sağlayanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Sorunuza göre eşinizin sigorta başlangıç tarihi 23 Mayıs 1996’dan önceki bir tarih olmalı. Eşiniz emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi.

Yaş dışındaki sağladığından, işinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilir. Bunun için yapması gereken, bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu il veya merkez müdürlüğünden alacağı ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını işverene ibraz etmekten ibarettir.

Ekrem SARISU
Kaynak : Posta

Benzer Haberler