Anasayfa » Medya Haberleri » Memurlar ikramiye ve 3 asgari ücret tazminat istiyor!

Memurlar ikramiye ve 3 asgari ücret tazminat istiyor!

Memurlar ikramiye ve 3 asgari ücret tazminat istiyor!

Tarih :
Memurlar ikramiye ve 3 asgari ücret tazminat istiyor!

Türk Eğitim-Sen tüm memurlara ikaramiye ve zorunlu hizmet bölgelerine tazminat talep etti

GENEL SEKRETER: “MAHRUMİYET BÖLGELERİNDE ÇALIŞANLARA ZORUNLU HİZMET TAZMİNATI ÖDENSİN

Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Dolğun Şırnak İl Temsilciliğinin düzenlediği istişare toplantısına katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş Ramazan ayını tebrik ederek sözlerine başladı. Akkaş, “Bu mübarek günlerin hem ülkemize, hem camiamıza, hem de İslam coğrafyasına huzur getirmesini temenni ediyorum” dedi.

3 ASGARİ ÜCRET TAZMİNAT ÖDENSİN

Zorunlu çalışma yükümlülüğü alanlarında görev yapanlara mahrumiyet derecesine göre değişmek üzere brüt 1 ile 3 asgari ücret arasında değişen Zorunlu Hizmet Tazminatı ödenmesi konusunda çağrıda bulunan Akkaş, “Kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapan siz değerli çalışanların sorunları oldukça fazladır. Bunun biz farkındayız, herkesin de farkında olması lazım. Zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlayanların bu bölge dışındaki illerde yeterli kontenjan ayrılmaması ve boş kontenjanların açılmaması nedeniyle yer değiştiremediklerini görüyoruz. Türk Eğitim Sen olarak her atama döneminde boş kontenjanların ilan edilmesini isitiyoruz. Bu bölgelerde zorunlu hizmetini yapmış ama başka yere gitmek istiyor ama gidemiyor. Yine sendika olarak teklifimiz zorunlu hizmet bölgelerinde hizmetini 5 ila 7 yıl arasında çalışmış olanların, MEB tarafından hiçbir şarta kalmaksızın istediği yere tayin edilmesini istiyoruz.

ZORUNLU HİZMET BÖLGELERİNE İLAVE ÜCRET

Mahrumiyet bölgelerinde çalışmanın farklı zorlukları var. Barınma ciddi bir sorundur. Ev kiraları yüksektir. MEB, zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlara cazip haklar getirmelidir, maaşlarına ilave ücret vermelidir. Bu konuda da tekliflerimiz vardır. Zorunlu çalışma yükümlülüğü alanlarında görev yapanlara mahrumiyet derecesine göre değişmek üzere brüt 1 ile 3 asgari ücret arasında değişen Zorunlu Hizmet Tazminatı ödenmesi yapılmadır. Bu yapılırsa öğretmen açığına çözüm bulunmuş olunur.” dedi.

İKRAMİYE TÜM MEMURLARA VERİLSİN

Emeklilere bayram ikramiyesi verilmesini kapsamı ve miktarı dar olsa da olumlu bulduklarını söyleyen Akkaş, yalnızca emeklilere değil görevleri başındaki memurlara da verilmesini dile getirdi. Akkaş, “Son günlerde siyasi partiler, Hükümet kamu çalışanlarına yönelik seçim beyannameleri ile bir takım vaatlerde bulunuyor. Bunları takdirle karşılıyoruz. Bayram ikramiyesinin yalnızca emeklilere değil, tüm çalışanlara verilmesini istiyoruz. Öğretmenlere 3600 ek göstergenin verilmesi de sevindiricidir. Yardımcı Hizmetler sınıfında çalışanların ek göstergeden yararlanması tüm memurların ek göstergelerinin 800’er puan artırılması da talebimizdir.” diye konuştu.

Öğretmen ihtiyacı, sözleşmeli öğretmenlik, yönetici atamalarına da değinen Musa Akkaş konuşmasını toplantıya katılanlara teşekkür ederek tamamladı.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir