Anasayfa » Medya Haberleri » Ağbal açıkladı: 70 milyar gelecek

Ağbal açıkladı: 70 milyar gelecek

Ağbal açıkladı: 70 milyar gelecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, trafik cezası, vergi ve sigorta prim yapılandırması ile imar barışından yılsonuna kadar 70 milyar lira ilave gelir elde edileceğini söyledi

Tarih :
Ağbal açıkladı: 70 milyar gelecek
Mayıs ayı bütçesine ilişkin sonuçlar, Ramazan Bayramı’ndan sonra açıklanacak. Şu ana kadar oluşan tablonun, bütçe fazlasını gösterdiğini belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Ekonomideki canlılık, eski ve yeni yapılandırma kanunları ve imar barışı uygulamasıyla, yılsonuna kadar bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelir gelecek” diye konuştu.

İKRAMİYENİN KAYNAĞI
Ekonominin 2017’de ve bu yıl büyümesinin, bütçe gelirine yılsonuna kadar 20 milyar lirayı aşan ilave katkısı olacağını belirten Ağbal, şunları söyledi: “Gelirdeki bu artış; yeni yaptığımız emekliye dini bayramlardan önce 1000 lira ikramiye verilmesi ve yaşlılık aylıklarının 500 liraya çıkarılması düzenlemesinin bütçeye 24 milyar liralık maliyetini de telafi edecek.”

İMAR BARIŞI DA VAR
Bu yıl başlatılan vergi ve prim gibi borçların yapılandırmasından 15 milyar lira, eski yapılandırma kanunlarından da 5-6 milyar lira gelir beklediklerini belirten Ağbal, “8 Haziran’da başlayan imar barışından da 30 milyar lira bekliyoruz. Ekonomik canlanmadan gelecek 20 milyar lirayı da eklediğimizde yılsonuna kadar bütçeye toplam 70 milyar lira ilave gelir sağlanacak” dedi.

TASARRUFA GİDECEK
Gelir fazlasını tasarruf edeceklerini belirten Naci Ağbal, şunları söyledi: “Bunu, bir taraftan bütçe açıklarının aşağı çekilmesinde kullanacağız, bir taraftan da bu yolla cari açığın ve enflasyonun aşağı çekilmesine katkı sağlayacağız. Bu yıl için 67 milyar liralık bütçe açığı hedefi var. Bütçenin gelir ve gider gerçekleşmelerini titizlikle takip ediyoruz.”

1 MİLYONU AŞAN BAŞVURU
Borç yapılandırması için başvurular 1 Haziran’da başlamıştı. Maliye Bakanı Naci Ağbal bu konuda şu bilgileri verdi: “Başvurular 1 milyon 30 bini geçti. Yapmış olduğumuz yapılandırma tutarı da 7.5 milyar lira civarına çıktı. Yılsonu itibarıyla buradan 15 milyar lira ilave gelir bekliyoruz. Bu gelir bütçede yoktu.”

Kaynak : Posta

İlgilinizi Çekebilir