Anasayfa » Medya Haberleri » Ücretli öğretmenlerin prim isyanı!

Ücretli öğretmenlerin prim isyanı!

Ücretli öğretmenlerin prim isyanı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nda prim krizi çıktı. Ücretli öğretmenlerin prim gün sayısının düşürülmesi yüzlerce öğretmeni adeta isyan ettirdi.

Tarih :
Ücretli öğretmenlerin prim isyanı!

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'na adeta mesaj yağdıran ücretli öğretmenler prim kriterinin düzeltilmesini istedi. Öğretmenlerin, devletin zirvesine ve Milli Eğitim Bakanı'na gönderdiği örnek mektup şöyle:

"Sayın Bakanın biz yıllardır ücretli öğretmenlik yapıp atanan öğretmenlere nazaran çok az bi ücretle çalışan öğretmenliğe sevdalı bireyleriz. Bu yazıyı milli eğitim bakanının 5000 ücretli öğretmeni kadroya alacağım açıklamasından sonra umudunu buna bağlayan arkadaşlarım ve kendi adıma size verdim.

Biz eksik maaş aldık ama sigortamız her ay olmasa da bazı aylar 30 gün yattı meb 540 gün sigortası yatana kadro şansı tanıdı ama şimdi bizim 16 gün üzerinde yatan Sigorta primlerimizi 16 ya düşürme kararı aldı.

Devlet mağduriyetimizi giderirse devlettir bizi mağdur edince değil. Mağduruz milli eğitim bakanlığına bu yanlısıgı düzeltmesi talşmatini vermenizi istiyoruz. Eğer varsa bir haksızlık 30 günlerimizi 16 ya çekerek bizi mağdur etmesinler 16 yatan günler 30 a tamamlansın.

Milli Eğitim Bakanlığı 5 bin ücretli öğretmenin sözleşmeli öğretmen olarak alınmasına karar vermiştir. Bu alımlarda 540 gün sigorta şartı koymuştur. Ancak başvurunun bitmesine bir gün kala adayların sigortalarını düşürerek hesaplanmasına karar vermiştir. Yapılan bu uygulama haksızlıktır. Eğer bir düzeltme yapılacaksa az yatırılmış kişilerin tamamlanması daha adildir. Bu süreç başladığından beri binlerce aday umutlarını buna bağlamış kpss çalışmayı bırakmıştır.Şu mübarek günde böyle yapılmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın güzel bir sözü vardır. Dereyi geçerken at değiştirilmez. Gereğinin yapılmasını arz ederim."

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir