100 bin genç nerede çalıştırılacak? Çalışma Bakanı açıkladı.

100 bin genç nerede çalıştırılacak? Çalışma Bakanı açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan yaz aylarında asgari ücret ile 100 bin gencin çalıştırılmasına yönelik projenin ayrıntılarını açıkladı. Sarıeroğlu, söz konusu gençlerin, huzurevinde, okullarda, yaz kamplarında çalıştırılacağını kaydetti.

Tarih :
100 bin genç nerede çalıştırılacak? Çalışma Bakanı açıkladı.

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, TRT Haber'in sorularını yanıtladı.

Sarıeroğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

-100 BİN GENCİN 3 AYÇALIŞMASI: Gençlerimiz kilit öneme sahiptir. İstihdam konusu 16 yıldır en güçlü başarı hikayesi yazdığımız alandır. Cumhurbaşkanı tarafından açılan projenin gençlerin geleceğe güçlü şekilde hazırlanmasını amaçlıyoruz. İlk sigorta girişi yapılacak. Üniversitelerde okuyan gençlerin üniversitenin bulunduğu ilde belediyelerin yaz kampları olabilir, huzurevlerinde olabilir, fidan dikimi, okullarda, öğrencilerle ilgili açılacak kurslarda değerlendirilecek. Her yıl 100 bin gencimizi projeden yararlanmasını sağlayacağız. Asgari ücret vereceğiz. Üç ay boyunca programdan yararlanacaklar. Bu sene yetiştirmeye çalışacağız. Kupon yöntemi programı var o da Temmuz ayı itibariyle başlayacak. Toplamda beş yıl içinde 500 bin öğrencimizi programdan yararlandıracağız.

KUPON PROJESİ: İşbaşı eğitim programlarını devreye soktuk. Pasaportları Yetim aylığı alan gençlerimizin istihdama dahil oldukları zaman yetim aylıkları kesiliyordu. Bunu da ortadan kaldırdık. 10 bin TL'lik imkan oluşturuyoruz. Geleceğin meslekleri dediğimiz alanlarda eğitim almalarını sağlayacağımız bir projedir. Bu proje de Temmuz ayında başlayacak.

BAŞVURU NE ZAMAN BAŞLAYACAK: İŞ Kur'da talep toplama süreçlerini başlatıyoruz.

BAYRAM İKRAMİYESİ: Çalışmanın üzerine gölge düşürülmeye çalışıldı. Emekli maaşı emeklinin kendisine ödeniyor. Ölüm aylığı ise hak sahiplerine oranlar oranında ödeniyor. Dul eşlere ve yetimlerine ve bakmakla yükümlü olduğu anne ve babalarına ödemeleri gerçekleştiriyoruz. Teknik detay sebebi nedeniyle bazı kesimler kullanmaya çalıştı. Tüm emeklilerimize hiç bir kriter olmadan ödemiş durumdayız. Kurban Bayramı'nda da 1000 TL'lik ödeme gerçekleştireceğiz. Ölüm aylığı alan hak sahiplerine de payları oranında ödeme yapılacaktır.

EMEKLİLİK YAŞI: Türkiye'de ortalama 26 yıl sigortalılıksüresi var. 65 yaşında emeklilik iddiaları doğru değildir. Bu uygulama 2036 yılında uygulamaya başlanacak. Şu anda 52-54 yaş aralığında sigortalılarımıza emekli ediyoruz.

KADROYA ALIM SİSTEMİ: Merkezi bütçe ile düzenlenen kurum ve kuruluşlarda geçmişte taşeron uygulaması ile gerçekleştiriliyordu. İş Kur üzerinden ilanlara çıkarak iş gücümüzü başvurabileceği bir sistem getireceğiz. Kadrolu işçi alınacak. Memurun yerine alınmayacak. Bunlar kamu işçisi olacak. Kamu çalışanların alımı ise aynı şekilde gerçekleşecek.

KİT TAŞERON PERSONELİ: Bunlarla ilgili çalışmalar hala devam ediyor. Belli bir kotayı KİT'lerdeki taşeron arkadaşlara ayıracağız. Kadroya geçen taşeron işçilerin tediye ödemeler ise takvim doğrultusunda yapılıyor.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir