Anasayfa » Emekli » Cumhurbaşkanı ve Başbakanın emekli maaşı

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın emekli maaşı

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın emekli maaşı

Tarih :
Cumhurbaşkanı ve Başbakanın emekli maaşı
Untitled Document Cumhurbaşkanı ve Başbakanın İstekle Emekliliği ve Emekli Maaşı

Bu yazımızda Cumhurbaşkanının ve Başbakanın istekle emekliliğini ve emekli olmaları halinde alacakları emekli maaşını açıklamaya çalışacağız.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre (madde 39) Cumhurbaşkanlığında bulunanlar bu yerlerden ayrılışlarında istekleri halinde emekli aylığına hak kazanmaktadırlar.

Ayrıca, bu makamlarda iken 5434 sayılı Kanunun 39 uncu maddesinin (b) fıkrasında belirlenen yaş ve hizmet şartlarını yerine getirenlere de emekli aylığı bağlanmaktadır.

Yine bu Kanunun 42 nci maddesinde; Cumhurbaşkanına bağlanacak emekli aylığı; Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneğin yüzde kırkı olarak hesaplanıp, ödendikçe faturası karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Hazineden tahsil edilmektedir.

Diğer yandan, 5434 sayılı Kanunun Ek 69 uncu maddesinde; Başbakanlık görevinde bulunduktan sonra herhangi bir sebeple bu görevden ayrılanların, daha önce bağlanmış bir emekli aylığı var ise bu aylıkları, bu Kanuna göre bağlanan en yüksek emekli aylığının %75’ine yükseltilmek suretiyle ödenecektir. Başbakanlık görevini yürütmekte bulunanlara görevleri süresince bu yükseltme yapılmayacaktır.

Başbakanlık görevleri sırasında emekli aylığına hak kazanmayıp daha sonra emekli aylığı bağlananların aylıkları da aynı usulle hesaplanacaktır.

2012 yılı Bütçe Kanunu ile belirlenen Cumhurbaşkanı aylık ödeneği: 402.000 ÷ 12 = 33.500 TL dir.

Buna göre Cumhurbaşkanının emekli aylığı: Bu miktarın %40 ı = 13.400 TL dir .

Başbakan emekli aylığı ise bu miktarın %75’i = 13.400 x %75 = 10.050 TL dir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler