Anasayfa » Soru Cevap » Kadro alan taşeron enflasyon farkı alacak mı?

Kadro alan taşeron enflasyon farkı alacak mı?

Kadro alan taşeron enflasyon farkı alacak mı?

Tarih :
Kadro alan taşeron enflasyon farkı alacak mı?

Yarınki enflasyon rakamlarını taşeron işçi olarak çalışırken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar heyecanla bekleyemiyor.

Haziran ayı enflasyon rakamları hem kamuda çalışan hem de emekliler için ayrı bir öneme sahip. Yapılan düzenlemelerde memurlar ve memur emeklilerinde ilk 6 aylık zam oranı toplu sözleşme hükümlerinde verilen rakamın üzerine çıktığı için enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak.

MİLYONLAR ZAM İÇİN ENFLASYON RAKAMLARINI TAKİP EDİYOR

Milyonlarca kişi yarın açıklanacak Temmuz ayı enflasyon rakamlarını takip ediyor olacak. Fakat taşeron işçi iken kamuda sürekli işçi statüsüne daha henüz 3 ay önce geçen çalışanlar bu heyecanı paylaşamıyor.

TAŞERONA YILLIK %4+4; ENFLASYON FARKI YOK

Sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler için Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümleri gereği 6'şar aylık dönemlerde yüzde 4'lük maaş artışı yapılacak. Oluşabilecek enflasyon zammı için ise toplu iş sözleşmesinde herhangi bir hüküm bulunmadığı için sürekli işçi kadrosuna geçişi yapılan çalışanlar 2020 yılına kadar enflasyon zammı (şayet gerçekleşirse) alamayacaklar.

"Taşeronda ücretlerde 3 şikayet!" başlıklı haberimizde konu ile ilgili talepleri paylaşmıştık. İlgili haber için tıklayınız.

MEMURA FARK

Memurlara ve memur emeklilerine toplu sözleşme kapsamında yüzde 3.5 zam yapılacak. Ayrıca bu yılın ilk 6 aylık döneminde Tüketici Fiyatları Endeksi yüzde 4'ü aşarsa, enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak.

KAMUDA 200 BİN İŞÇİYE ENFLASYON FARKI

Kamuda görev yapan 200 bin işçi için toplu sözleşmede 'yüzde 3.5 zam ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3.5'i aşarsa enflasyon farkı' verilmesi karara bağlanmıştı. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 7.27 olursa, yüzde 3.77 enflasyon farkı söz konusu olacak.

Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara sağlanan destek tutarı da memur zammıyla artacak.

Böylelikle birçok maaş yarınki enflasyon rakamlarını beklerken taşeron olarak çalışırken kamuda sürekli işçi kadrosuna geçiş yapan işçilere ise enflasyon farkı oluşmayacak.

SÜREKLİ İŞÇİ KADROSUNA GEÇENLER MAHRUM EDİLMESİN

Kamuda sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler bir an önce bu mağduriyetinin giderilmesini talep ediyorlar. Oluşabilecek enflasyon farklarından 2020 yılına kadar faydalanamayacak olunması ciddi maaş kayıpları oluşturabilecektir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler