Anasayfa » Medya Haberleri » Ekonominin patronu Albayrak oldu!

Ekonominin patronu Albayrak oldu!

Ekonominin patronu Albayrak oldu!

Yeni kabinede en büyük değişiklik ekonomi bakanlıklarında yaşandı. Ekonominin patronu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak oldu. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Naci Ağbal kabine dışında kaldı.

Tarih :
Ekonominin patronu Albayrak oldu!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinin Hazine ve Maliye Bakanı, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank olurken, son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı olarak kabineye girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına eski Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Tarım ve Orman Bakanlığına ise Albaraka Türk Katılım Bankası, BİM AŞ ve Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'de yönetim kurulu üyeliklerini sürdüren Bekir Pakdemirli getirildi.

- Sistemde oluşturulacak kurul ve ofisler

Öte yandan sistemde 9 kurul olacak. Bu kurullar politika önerileri yapacak, bilimden sağlık ve gıda politikalarına kadar stratejik ve uzun vadeli vizyonlar geliştirecek.

Kurullar arasında ekonomiye ilişkin, Ekonomi Politikaları Kurulu ile Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu yer alacak.

Yeni sistemde tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda faaliyet yürütecek olan doğrudan cumhurbaşkanına bağlı 4 ofis kurulacak. Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi adlarını taşıyacak bu birimler, insan kaynağının etkin ve verimli kullanımı, dijital dönüşüm ve hizmet kalitesinin artırılması ile Türkiye'nin yatırım alanında cazibe merkezi haline getirilmesi ve yeni finansal enstrümanların geliştirilmesinde rol alacak.

Öte yandan oluşturulacak Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile bütçe planlaması ve yönetimi daha verimli hale getirilecek, bütçe performansı yakından izlenecek.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlgilinizi Çekebilir

Bakan Soylu açıkladı: 27 bin 180 personel alımı müjdesi
ÖSYM'den "nöbetçi nüfus müdürlüğü" açıklaması
Dev banka 3 ayrı kredide faiz indirimi yaptı!
İşte 4 farklı şirketten seçim anket sonuçları!
Torba teklif, TBMM seçim tatiline girmeden çıkacak! İşte detaylar...
Memurlar sakal-bıyık bırakma eylemi başlattı!
300 bin sözleşmeli personele kadro için yeni adım!
Kurum, şartları taşıyan sözleşmelinin eş durumu tayinini yapmak zorunda mıdır?
'Polisin cinsel saldırısı çıplak gözle görülecek kadar açıktır'

Benzer Haberler