Anasayfa » Medya Haberleri » Binlerce kamu görevlisini ilgilendiriyor! Görevden alınan memuriyetten atılacak...

Binlerce kamu görevlisini ilgilendiriyor! Görevden alınan memuriyetten atılacak...

Binlerce kamu görevlisini ilgilendiriyor! Görevden alınan memuriyetten atılacak...

İstisnai kadrolar arasında yer alan ve sınavsız olarak atanılan Bakanlık Müşavirliği yeniden düzenlendi. Açıktan Bakan Müşavirliğine atananlar bundan sonra görevden alınınca memuriyetle ilşiği kesilecek. İşte o düzenleme....

Tarih :
Binlerce kamu görevlisini ilgilendiriyor! Görevden alınan memuriyetten atılacak...

"Bakan müşaviri

Madde 61/A- Bakanlıklarda, özel önem ve öncelik taşıyan konularda bakana danışmanlık yapmak üzere bakan müşaviri atanabilir. Bakan müşavirleri doğrudan bakana bağlı olarak çalışır.

Bakan müşavirleri, bakanın görev süresiyle sınırlı olarak görev yapar. Bakanın görevi sona erdiğinde, bakan müşavirlerinin görevi de sona erer. Bakan müşavirleri gerektiğinde bakanın görev süresi dolmadan da görevden alınabilir.

Bakan müşaviri kadrolarına bu Kanunun atanma, sınavlar, kademe ilerlemesi ve dereceye yükselmesine ilişkin hükümleriyle bağlı olmaksızın atama yapılabilir. Ancak bu şekilde atanmış olmak, kamu kurum ve kuruluşlarındaki diğer herhangi bir kadro, pozisyon ve göreve atanma veya kamuda herhangi bir statüde çalışma açısından kazanılmış hak teşkil etmez.

Bakan müşaviri kadrolarına açıktan atananlardan görevi sona erenlerin veya görevden alınanların memuriyetle ilişikleri kesilir.

Kamu görevlisi iken bakan müşavirliğine atananlar, görevleri sona erdiğinde veya görevden alındıklarında, yönetici kadro, pozisyon ve görevleri hariç olmak üzere önceki kadro veya pozisyonlarına en geç bir ay içinde atanırlar. Bu şekilde atanacaklar için uygun boş kadro veya pozisyon bulunmaması halinde, söz konusu kadro veya pozisyonlar başka bir işleme gerek kalmaksızın ihdas edilmiş ve kurumların kadro veya pozisyon cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş sayılır. Atama işlemi tamamlanıncaya kadar bunların her türlü mali ve sosyal hak ve yardımları kurumlan tarafından ödenmeye devam olunur.

Bakan müşaviri kadrolarında görev yapanlara mevzuatında bakanlık müşaviri kadrosuna bağlı mali ve sosyal hak ve yardımlar aynı usul ve esaslar dahilinde ödenir. Bakanlık müşavirlerine yapılan ödemelerden vergi ve diğer yasal kesintilere tabi olmayanlar, bu maddeye göre de vergi ve diğer kesintilere tabi olmaz. Bunlar emeklilik hakları bakımından da bakanlık müşavirine denk kabul edilir.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Stajyer ve çırakların erken emekli olması için iki yol
Süleyman Soylu'dan taciz iddialarına 2. açıklama
Memurlar sakal-bıyık bırakma eylemi başlattı!
Bakan Albayrak'tan KDV iadesi açıklaması
En mutsuz mesleklerde şaşırtan 'din görevlileri' detayı
İşte 4 farklı şirketten seçim anket sonuçları!
25 yıl 5525 gün ve 52 yaş şartlarına tabisiniz
Kurum, şartları taşıyan sözleşmelinin eş durumu tayinini yapmak zorunda mıdır?
Altında dikkat! Uzmanlar uyardı, değer kazanacak
Ankara'daki tren kazasıyla ilgili flaş gelişme!

Benzer Haberler