Bağ-Kur’lunun borcu siliniyor! İşte detaylar...

Bağ-Kur’lunun borcu siliniyor! İşte detaylar...

Tarih :
Bağ-Kur’lunun borcu siliniyor! İşte detaylar...

Emeklinin refah seviyesini yükseltmeyi amaçlayan hükümet, birçok alanda imkanlar geliştiriyor. Bağ- Kur'lular yapılandırma fırsatı ile borcundan kurtulurken; sağlıktan, istihdam teşvikinden ve 5 puan indirimden yararlanabilecek. Şartları tamamlarsa emekli olabilecek.

FAİZSİZ HESAP

Prim borcu olan Bağ- Kur'lular ya da geçmişte sigorta süresini donduranlar, önemli imkanlara kavuştu. 31 Mart 2018'e kadar oluşmuş prim borçları yapılandırılacak. Bunun için 31 Temmuz'a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurulması, Ağustos'ta da ödemelerin başlaması gerekiyor. İsteyenler peşin isteyenler de 2'şer aylık dönemler halinde 18 eşit taksitte ödeme yapabilecek. Borçların gecikme faizleri silinecek, bunun yerine Yİ-ÜFE üzerinden hesaplama yapılacak. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan, Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçilecek. Taksitin seçilmesi durumunda, ana para ve Yİ-ÜFE tutarıyla hesaplanan borçla belirlenen katsayılar çarpılacak. Prim borçlarını, Temmuz sonuna kadar yapılandırmayanların borca ilişkin hizmet süreleri dondurulacak. Sonra istenirse süreler canlandırılabilecek.

ÜCRETSİZ HASTANE HİZMETİ GELİYOR

Sağlık yardımlarından yararlanamayan Bağ-Kur'lular, borçlarını yapılandırıp ilk taksiti ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayacak. Bu kişiler hakkında icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak. İlk taksiti ödeyenler 'borcu yoktur' yazısı alabilecek, bu sayede kamu ihalelerine girebilecek, istihdam teşviklerinden yararlanmaya başlayacak. Borcunu yapılandıranlar indirimden de yararlanabilecek..

Kaynak : Takvim

İlgilinizi Çekebilir

Torba teklif, TBMM seçim tatiline girmeden çıkacak! İşte detaylar...
Bakan açıkladı! Asgari ücretlilere güzel haber
Bu korkunç Sözleşmeye imza atan Milletvekilleri nasıl hesap verecekler?
Dev banka 3 ayrı kredide faiz indirimi yaptı!
BBG Melih ortaya çıktı! Kazandığı parayı ne yaptığını anlattı
Deniz Baykal bugün yemin edecek
Ankara'daki tren kazasıyla ilgili flaş gelişme!
25 yıl 5525 gün ve 52 yaş şartlarına tabisiniz
300 bin sözleşmeli personele kadro için yeni adım!

Benzer Haberler