İşte cumhurbaşkanı adaylarına yapılan bağışlar!

İşte cumhurbaşkanı adaylarına yapılan bağışlar!

Tarih :
İşte cumhurbaşkanı adaylarına yapılan bağışlar!

Cumhurbaşkanı adaylarına yapılan bağış tutarlarına ulaştı. CHP'nin adayı Muharrem İnce, bir önceki seçimde aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun topladığı 8.5 milyon liralık bağış toplamını 3’e katladı.

24 Haziran seçiminde yarışan Cumhurbaşkanı adaylarına vatandaşlar tarafından yapılan bağış rakamlarına DÜNYA ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hariç tutulduğunda en çok bağışı 25.8 milyon lira ile CHP’nin adayı Muharrem İnce topladı. 143 bin kişinin bağışta bulunduğu İnce, bu tutarla, bir önceki seçimde CHP ve MHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun topladığı 8.5 milyon liralık bağış toplamını 3’e katladı.

İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’e ise yaklaşık 17 bin kişi 5.4 milyon liralık bağışta bulundu. Muharrem İnce’den sonra en çok bağışı alan Akşener’i, Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu izledi. 805 bin lira bağış toplayan Karamollaoğlu’na bağış yapan kişi sayısı 2 bin 543 oldu.

2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday olan ve cezaevinde tutuklu bulunduğu için sınırlı bir kampanya dönemi geçiren HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’a 3 bin kişi toplamda 489 bin lira bağış yaptı. Demirtaş, 2014’te bu rakam 1.2 milyon liraydı.

Vatan Partisi’nden aday gösterilen Doğu Perinçek’e ise bine yakın vatandaş yardım yaptı. Perinçek’e yapılan toplam bağış tutarı 300 bin lirayı buldu.

Harcanmayan bağış Hazine'ye gidecek

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ilgili kararı uyarınca adaylar, adaylığın kesinleşmesinden seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde bağış alabildi. Adaylara, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyruğundan olmayan gerçek kişilerden bağış yapılmadı. Adaylar sadece nakdi yardım alabildi. Bir kişinin her bir adaya yapabileceği yardım tutarı, en yüksek devlet memuruna mali haklar kapsamında fiilen yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı olan 13 bin 916 lirayı geçmedi. Adaylar 2 bin liraya kadar nakdi yardımları makbuz karşılığında ve aynı gün seçim hesabına yatırmak üzere alırken, bu miktarın üzerindeki nakdi yardımlar ise adayların ‘Seçim Hesabı’ olarak açtırdıkları ve YSK’ya bildirdikleri banka hesabına bağışçı tarafından yatırıldı. Söz konusu sürede, bağış ve yardımlar ile yapılan harcamalar YSK tarafından tasdik edilen listelere kaydedildi. Bağış tutarları YSK tarafından 14 Ağustos’a kadar kamuoyuyla paylaşılacak. Bağış ve yardımlardan belirtilen limiti (13 bin 916 TL) aşan miktar ile harcanmayan kısım ise Hazineye intikal ettirilecek.

Kaynak : Milli Gazete

İlgilinizi Çekebilir

Fuat Oktay: Tepelerine balyoz gibi iniyoruz
ÖSYM'den "nöbetçi nüfus müdürlüğü" açıklaması
İşte Polisler için verilen 3600 ek gösterge kanun teklifi metni!
Bakan Soylu açıkladı: 27 bin 180 personel alımı müjdesi
Deniz Baykal bugün yemin edecek
Selvi'den bomba iddia: Yeni partinin genel başkanı Ali Babacan...
Önemli iddia! 'Şirketlere Türkiye'de banka hesabı açın talimatı'
Bu korkunç Sözleşmeye imza atan Milletvekilleri nasıl hesap verecekler?
5975 gün prim ve 58 yaşa tabisiniz
Çalışan emekli kıdem tazminatı alabilir mi?
Bakan açıkladı! Asgari ücretlilere güzel haber

Benzer Haberler