Yaşlılık toptan ödemesi nedir? Kimler nasıl alabilir?

Yaşlılık toptan ödemesi nedir? Kimler nasıl alabilir?

Tarih :
Yaşlılık toptan ödemesi nedir? Kimler nasıl alabilir?

Soru: 5 Ocak 1958 doğumlu bayanım. 1992 yılında esnaf olarak Bağkur’lu oldum. İki yıl prim ödedim. Ancak daha sonra işler bozuldu prim ödeyemedim. 2015 yılında ek madde 5 tarım sigortasına prim ödemeye başladım. Üç yıl prim ödedim. Şimdi ise geriye dönük borçlanma olmadığından dört yıl daha prim ödemem lazımmış. Fakat buna imkânım yok. Yatırmış olduğum primleri nasıl geri alabilirim, elime ne geçer?

Cevap: Emekli olmak için aranan yaş haddini doldurduğu halde emekli olacak kadar primi olmayan sigortalılar, talep etmeleri halinde ödedikleri primi ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında geri alabiliyor. 58 yaşınızı doldurduğunuzdan kuruma başvurmanız halinde ödemiş olduğunuz primleri geri alabilirsiniz.

Ancak ödediğiniz primlere 1 Ekim 2008 tarihine kadar herhangi bir fark tahakkuk ettirilmediğinden elinize geçecek para son derece düşük olur. Prim iadesinden ziyade tarım sigortanızı devam ettirerek toplam priminizi 3600 günü tamamlayarak emekli olmaya çalışmalısınız. Esnaflığı ne zaman bıraktığınızı belirtmemişsiniz. Şayet prim borcunuzdan dolayı durdurulan sigortalılık süreniz varsa, 18 Mayıs 2018’de yürürlüğe konan ve toplumun af kanunu olarak adlandırdığı 7143 sayılı kanundan yararlanarak durdurulan sigortalılık sürenizin primlerini ödeyerek, kaybettiğiniz günleri tekrar kazanabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

İlgilinizi Çekebilir

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! 15 yılı dolduran herkes...
5975 gün prim ve 58 yaşa tabisiniz
Bakan açıkladı! O ödemeler yarın başlıyor...
Erdoğan:O işçilere seslendi " 2 bin 400 kişiye kadro veriyoruz"
Aylık prime esas kazancım 3.282 TL; Ne kadar emekli maaşı alırım?
Çeyrek altın ne kadar?
Pazarcıya cezası pankartla duyuruldu
Lüleburgaz Belediyesi Geçici İşçi Alım İlanı

Benzer Haberler