SGK personeli ne olacak?

SGK personeli ne olacak?

Yeni sistem ile birlikte gözler, birleşen ve kapatılan kurumların personeline çevrildi. Bu kurumların başında ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) geliyor. SGK'nın 2017 yılı verilerine göre 27 bin 914 olan personeli, yeni sistemde ne olacağını merak ediyor.

Tarih :
SGK personeli ne olacak?

sgkrehberi.com'un, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, SGK'nın personeline yönelik şu anda herhangi bir tasarrufta bulunulmayacak. Veya bir değişikliğe gidilmeyecek. Şu anda, SGK'nın teşkilat yasasının değiştirilmesine yönelik bir düzenleme yapılmadı. Dolaysıyla, SGK personeli mevcut sistemde çalışmaya devam edecek.

Ancak, iki bakanlığın birleştirilmesi bazı birimleri etkileycek. İzlenecek yol haritası şöyle:

Cumhurbaşkanlığı sisteminde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birleştirildi. Her iki kurumun da merkez ve taşra teşkilatında binlerce personel çalışıyor. Ve her iki bakanlıkta da, aynı birimler bulunuyor. Örneğin iki bakanlıkta da, makam odası bulunuyor. Şimdi bakan hangi bakanlıktaki makam odasını kullanacak. Bakan şimdi her iki bakanlıktaki birimleri tanımaya çalışacak. Bunun içinde, birimlerden brifing alacak.

Ardından iki bakanlık için bir komisyon oluşturulacak. Ve iki bakanlığın işlemlerinin en hızlı şekilde yapılması için hangi birimlerin kapatılacağı ve hangi birimlerin birleştirileceği kararlaştırılacak. Emekliği gelmiş personelin emekliğe özendirilmesi ve ihtiyaç fazlası personelin başka birimlere kaydırılmasına yönelik düzenlemeler ise, iki bakanlığın teşkilat yapısının tamamen birleştirilmesinin ardından netleşecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı'nın ise 2017 yılı sonu itibariyle merkezde 2.702, taşrada 25.213 olmak üzere toplam 27.915 personeli bulunuyor. Söz konusu personelle ilgili ise kısa vadede bir değişiklik olmayacak.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir