Üç Bakanlıkta 7 Müsteşar görev yapıyor

Üç Bakanlıkta 7 Müsteşar görev yapıyor

Tarih :
Üç Bakanlıkta 7 Müsteşar görev yapıyor

703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu yönetiminde birçok değişiklik yaşanmıştı. Bunlardan bir tanesi de Müsteşarların görevlerinin son ermesiydi. 703 sayılı KHK ile Bakanlık ve bağlı kuruluşlardaki müsteşar, müsteşar yardımcısı ve merkez valisi kadroları iptal edilmiştir. İptal edilen bu kadrolar kurumların kadro cetvellerinin ilgili bölümlerinden çıkarılmıştı.

Ancak, Bakanlıklarda bakan yardımcıları, bağlı kuruluşlarda başkanlar atanıp göreve başlayıncaya kadar mevcut müsteşarların görevlerine devam edecekleri belirtilmiştir.

Yine müsteşar, müsteşar yardımcısı ve merkez valisi ile kadroları kaldırılan diğer üst kademe kamu yöneticilerinin mevcut kadroları, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yeni düzenleme yapılıncaya kadar şahıslarına bağlı olarak saklı tutulacaktır.

Bu çerçevede Bakanlıkların birleştirilmesi nedeniyle bakan yardımcıları atanmadığı için bazı bakanlıklarda ikişer tane müsteşar görev yapar hale gelmiştir. Kalkınma Bakanlığı müsteşarını da ilave ettiğimizde 3 Bakanlıkta 7 müsteşar görev yapar hale gelmiştir. Bakanlar bazen bir müsteşarla bazen de başka bir müsteşarla muhatap olmak zorunda kalmışlardır.

Bu bakanlıklar; Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı.

 

 

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir