Kamuoyu meşhur ekibi sosyal medyadan öğrendi

Kamuoyu meşhur ekibi sosyal medyadan öğrendi

Tarih :
Kamuoyu meşhur ekibi sosyal medyadan öğrendi

Kamu yönetim sistemini baştan sona etkileyen 703 sayılı KHK 9 Temmuz; 1, 2 ve 3 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ise 10 Temmuz tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Kamuoyu bu mevzuat metinlerini kimin hazırladığını merak ediyordu. Doğrusu Yavuz Atar'ın sosyal medyada hesabından meşhur ekibi öğrenmiş olduk.

Atar, 9 Temmuz'da sosyal medya hesabı üzerinden bir fotoğraf yayımladı ve altına da "Kararnameleri Cumhurbaşkanımıza imzalattık" diye yazdı. Birazcık protokol kuralları eğitimi almış her kamu görevlisi Atar'ın paylaşımındaki nezaket yoksunu dili hemen fark etmiştir. Umarız Atar'da farkına varmıştır.

Özellikle 1 nolu Kararnamede hem çok sayıda yazım hatası hem de teknik ve içerik hatası vardı. Örneklerle açıklayalım;

Önce yazım hataları

Görüleceği üzere madde metinlerinde çok sayıda yazım hatası vardır. Hataları görmek için mevzuat.gov.tr adresinden herhangi bir Kanun metni incelemesi ile yeterli olacaktır.

İçerik hataları

Kararnamenin Çalışma Meclisini düzenleyen 89 uncu maddesinde yıllar önce kaldırılmış olan Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanı ile Esnaf ve Sanatklar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürünün temsilci olduğunu öğrendik.

Yine Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının hizmet birimleri arasında sayılmayan yani kaldırılmış olan İş Teftiş Kurulu Başkanını Çalışma Meclisinde temsilci olarak görmek de oldukça şaşırtıcıydı.

En vahimini ise bu Kararnamenin mimarları sayesinde öğrendik. Bu Kararnamenin geçici 1 inci maddesinde yapılan düzenleme ile; 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırılan hükümlerin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden ihya edildiğini öğrendik. 703 sayılı KHK ile kamu kurumlarının öyle maddeleri ortadan kaldırıldı ki adeta kamu kurumları işlevsiz kaldı. Bu durumun anlaşılması ile Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi imdada yetiştirildi. KHK ile kaldırılan hükümlerin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile nasıl dirildiğine şahit olduk.

İlk Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde bu kadar hatanın yapılması sayın Cumhurbaşkanı ile poz vermeyi hak ettirmişti. Önümüzdeki günlerde düzeltme Kararnamelerine sıklıkla karşılaşacağımızı şimdiden söylemek kehanet olmasa gerektir.

Elbette bunca emeğe saygısızlık da yapmak istemeyiz ama ilk Kararnamede bu kadar çok hata yapılmasını da eleştirme hakkımızın olduğunu düşünüyoruz. Demek ki iş poz vermekle bitmiyormuş.

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir