Anasayfa » Soru Cevap » Sürekli iş göremezlik ödeneği alırken çalışanların ödeneği kesilir mi?

Sürekli iş göremezlik ödeneği alırken çalışanların ödeneği kesilir mi?

Sürekli iş göremezlik ödeneği alırken çalışanların ödeneği kesilir mi?

Tarih :
Sürekli iş göremezlik ödeneği alırken çalışanların ödeneği kesilir mi?
Soru: "SGK’dan sürekli iş göremezlik ödeneği almaktayım. Bu ödeneği alırken yeniden çalışırsam kesilir mi?"

Cevap: Sürekli iş göremezlik geliri alırken yeniden SSK Tarım, SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı (4/1-c) kapsamında çalışan sigortalıların bu gelirleri kesilmez. Çalıştıkları sürede normal bir çalışan gibi tüm sigorta kollarına tabi tutulmaktadırlar.

Ev hizmetlerinde çalışan yabancı uyrukluların sigortası

Soru: "Haftada 2 gün ayda toplam 8 gün Gürcistan uyruklu bir bayanı ev hizmetlerinde çalıştıracağız. Sigortasını nasıl yapmamız lazım?"

Cevap: Ev hizmetlerinde yabancı uyrukluların, 10 gün ve daha fazla süre ile çalıştırılması mümkündür. Bu nedenle 8 gün sigortalı gösteremezsiniz. Yabancıların ülkemizde çalıştırılması çalışma iznine bağlı olduğundan gerçek kişi işverenler “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Sigortalı Olarak Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge” ile müracaatlarında sigortalıların çalışma iznini de bildirgeye eklemeleri gerekmektedir. Ev hizmetlerinde 10 günden az süre ile yabancı uyruklu sigortalı çalıştırılamayacak, bu şekilde çalıştırıldığı tespit edilen yabancı uyruklular hakkında ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süre ile sigortalı çalıştıranlara idari para cezası uygulanmakta ve ay içinde çalışma gün sayısı 30 gün olarak esas alınacaktır.

İsa Karakaş

Kaynak : Türkiye

İlgilinizi Çekebilir