Malulen emekli olan maaş kesilmeden çalışabilir mi?

Malulen emekli olan maaş kesilmeden çalışabilir mi?

Tarih :
Malulen emekli olan maaş kesilmeden çalışabilir mi?

MALULEN EMEKLİ OLAN AYLIĞINI KESTİRMEDEN ÇALIŞAMIYOR

Soru: Bir takım rahatsızlıklarım var. Eğer bunlardan dolayı malulen ekmekli olursam tekrar çalışabilir miyim? Yani yasal bir engeli var mı?

Cevap: Malulen emekli olanlar sigortalı çalışmaya başladıklarında emekli aylıkları kesilir. Malulen emekli olursanız destek primine tabi olarak emekli aylığınızı kestirmeden çalışamazsınız. Ancak vergi indirim hakkı alıp engelli hakkıyla emekli olmanız halinde, destek primine tabi olarak çalışabilir, hem emekli aylığınızı hem de çalışmanız karşılığı ücretinizi alabilirsiniz.

BABANIZ ASKERLİĞİNİ BORÇLANIP 823 GÜN DE PRİM ÖDEMELİ

Soru: 18 Mayıs 1961 doğumlu babamın sigorta başlangıç tarihi 1 Ekim 1989 olup 2237 gün prim ödemesi var. Arada askerlik de var tabi. Bize değişik bilgiler veriyorlar. Acaba babam ne zaman emekli olabilir?

Cevap: Babanız yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. Askerlik süresini (18 ay kabul edilmiştir) borçlandıktan sonra ayrıca 823 gün daha prim ödeyerek toplam primini 3600 güne tamamlaması şartıyla, 60 yaşını dolduracağı 18 Mayıs 2021’de emekli olabilir.

Ekrem Sarısu

 

Kaynak : Posta
‘Erdoğan’dan 29 kez randevu istedim ama cevap alamadım’
23 Ocak 2020'den önemli gündem başlıkları
Şehir karantinaya alındı! Ölümcül virüs hızla yayılıyor
Telekulaklara ceza yağdı
Ustalar Dönere standart istiyor
Abonmanda indirim oranları değiştirildi
Asgari ücretliye devlet katkısı
2020 yılında 50 bin muhtarın maaşları ne kadar oldu?

Benzer Haberler