Anasayfa » Medya Haberleri » Çalışanlar, ikramiye için zamana dikkat!

Çalışanlar, ikramiye için zamana dikkat!

Çalışanlar, ikramiye için zamana dikkat!

Tarih :
Çalışanlar, ikramiye için zamana dikkat!

Soru: Bir kamu bankasında çalışıyorum. 657’ye tabi devlet memuru olarak atamam gerçekleşecek. İzindeyken memur olarak başlamam mümkün mü, yoksa istifa edip mi başlamam gerekiyor? İkinci sorum; evleneceğim ve kıdem tazminatı için istifadan önce mi evlenmem gerekiyor?

Cevap: Aynı kurum içerisinde statünüz değişeceği için izindeyken atamada sorun yaşamazsınız. Diğer yandan kıdem tazminatınızın geçiş aşamasında ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Kurumdan son olarak ayrıldığınız gün daha önceki süreniz de dikkate alınarak ikramiye ödemesi gerçekleştirilecektir. Eğer istifa etmeniz istenir ve sonrasında geçişinizin yapılacağı söylenirse bu durumda ileride işçi olarak geçirdiğiniz süreler için ikramiye almanız mümkün olmayacaktır.

Aylığı kestirmek gerekiyor

Soru: Bir yazınızda ‘2008 öncesi işe girip 2008’den sonra emekli olanlar, yurtdışında çalışabilir’ demiştiniz. Benim 1987 Türkiye giriş, 1988’den beri Almanya’da çalışıyorum. 54 yaşındayım, emeklilik müracaatında bulunabilir miyim?

Cevap: Yalnızca Türkiye’deki çalışmalarıyla emekli olan kişiler yurtdışında emekli olduktan sonra çalışabilir. Ancak yurtdışı borçlanmasıyla emekli olmuş kişiler, yurtdışında çalışamaz. Çalışırlarsa Türkiye’den borçlanmayla bağlattıkları emekli aylıklarını kestirmeleri gerekir. Borçlanmayla emekli olduğunuz için emekli olduktan sonra Almanya’da çalışmaya devam edemezsiniz. Fazla mesai, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz

Soru: İşyerinden ayrılan bir arkadaşımıza kıdem tazminatı ödenirken fazla mesaileri dikkate alınmadı. Ben de önümüzdeki ay 15 yıl, 3.600 günle işten ayrılacağım, bana da fazla mesai olmadan ödeyecek. Bunun için dava açmam mı gerekiyor?

Cevap: İşçilerin kıdem tazminatları brüt ücretleri üzerinden hesaplanır. Fazla mesailer bu çerçevede kişinin brüt ücretine dâhil olmadığı ve fazla mesai yapılan aylar için ödeme yapıldığı için kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz. Ancak işvereniniz gerçek ücretiniz 2.500 TL iken her ay 2.300 TL’yi normal ücret, 200 TL’yi fazla mesai olarak gösteriyorsa bu durumda önce arabulucuya sonra mahkemeye giderek, tazminatınızın bu rakam üzerinden ödenmesini talep edebilirsiniz.

Okan Güray Bülbül

Kaynak : Akşam

İlgilinizi Çekebilir