Anasayfa » Medya Haberleri » Devlettten milyonları ilgilendiren destek müjdesi!

Devlettten milyonları ilgilendiren destek müjdesi!

Devlettten milyonları ilgilendiren destek müjdesi!

Tarih :
Devlettten milyonları ilgilendiren destek müjdesi!

Milyonlara destek müjdesi

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, milyonlarca kişiye müjde verdi: “1000 liranın altında emekli maaşı olmayacak. Şehit ve gazi yakınlarının prim borcu silinecek. Er ve erbaş ailelerine ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Bağkurlu’ya sağlıkta kolaylık sağlanacak...”

İCRAAT BAŞLADI

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlığının 100 günlük yol haritasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk “1000 liranın altında emekli maaşı bırakmama sözümüzü yerine getiriyoruz. Düzenlemeden 150 bin emekli yararlanacak. Şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin SGK borçlarını da terkin ediyoruz (siliyoruz)” dedi.

İŞSİZLİK MAAŞINA AYAR

40 bin er ve erbaş ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacaklarına da vurgu yapan Zehra Zümrüt Selçuk şöyle devam etti: “İşsizlik ödeneğinde başvuru şartlarını esnettik. Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı kalkacak. Bu kuralı, ‘Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan’ şeklinde değiştiriyoruz.”

HASTALARA YÖNELİK ÖNLEM

Maddi zorluk içindeki ağır kronik hastaların (diyaliz hastası gibi) tedavilerini aksatmadan sürdürmelerini sağlamak için de önemli adımlar attıklarını ifade eden Bakan Seçluk, “Evde bakım yardımı alanlar hariç, ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların tedavilerini aksatmadan sürdürebilmelerini amaçlıyoruz” dedi.

ELEKTRİK YARDIMI

Bunun için hastalara, kullanılan cihazın aylık ortalama tüketimi tespit edilerek elektrik tüketim desteği vereceklerini kaydeden Bakan Selçuk şunları kaydetti: “Hastalarımızın işlem takibi, görüntü ve tetkik paylaşımlarının elektronik ortama aktarımını sağlayarak teşhis ve tedavi noktasında gereksiz radyasyon alımının önüne geçmeyi ve yine bu sayede sağlık alanında önemli bir tasarruf sağlamayı hedeflemekteyiz.”

BAĞKUR'DA KOLAYLIK...

Bağkurlu sigortalılara sosyal güvenlik primlerini ödeme kolaylığı ve geçmiş hizmetlerini dondurarak sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanı sağlayacaklarını bildiren Selçuk, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar talep edenlerin prim borcuna bağlı olarak geçmişe yönelik hizmetlerinin dondurulacağını, sağlık hizmetlerinin aktif hale getirileceğini kaydetti.

İKİZ, ÜÇÜZ DOĞUMDA HER AY ANNEYE 150 TL

Bakan Selçuk, Türkiye’de çoklu doğum yapan ve beklenmedik harcamalar ile karşılaşan ailelere destek programı başlatacaklarını da belirterek, muhtaç ailelere 0-2 yaş grubundaki çocukları için her ay 150 TL ödeme yapacaklarını söyledi. Selçuk, ayrıca engelli vatandaşlardan her bir işlem için ayrı ayrı rapor almasının önüne geçmeyi hedeflediklerinin de altını çizdi. Böylece engelli maaşı, bakım maaşı ve engelli raporuyla araç alımında kolaylık sağlanacak.

SOSYAL HİZMET MERKEZİ

“Çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, rehberlik ve danışmanlık odaklı sosyal hizmetlere erişim kolaylığı bakanlığımızın öncelikleri arasında yer almaktadır” diyen Bakan Selçuk, bu doğrultuda sosyal hizmetlere erişimi kolaylaştırmak amacıyla yeni Sosyal Hizmet Merkezleri açacaklarını da dile getirdi.

Kaynak : Posta

İlgilinizi Çekebilir