Anasayfa » Medya Haberleri » Prim eksiği olana müjde

Prim eksiği olana müjde

Prim eksiği olana müjde

Tarih :
Prim eksiği olana müjde
Yaş şartını yerine getirdiği halde prim eksiği olan ve çalışamayan 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılıyor.
Yaşı doldurmuş ancak prim günü eksiği olanlara emekli olma imkanı sağlanıyor. Belli bir yaşın üstünde olan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecek. Yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur'lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme fırsatı verilmişti.

BORCUNU ÖDE EMEKLİ OL

Şimdi SGK'lılar için de aynı imkanın getirilmesi gündemde. Daha önceden bu konuyla ilgili bir müjde verilmişti. Düzenleme çıkarsa emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak.

BİN 800 GÜN ŞARTI

Bu kapsamda birkaç formül üzerinde duruluyor. Çalışmayla öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az bin 800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart.

MECLİS'E GELECEK

Konuyla ilgili çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emekliliğin yolu açılacak.

Güneş

Bunu yapan memura yüksek emekli maaşı!
Araç hasar kayıt bilgilerinin silindiği iddiasına yalanlama
Türkiye Deniz İşletmeleri İşçi Alım İlanı
SGK, kişisel verileri kamu idareleri ile paylaşabilecek
Balıkesir Sinjet 1 İşçi Alacak
ABD: Türkiye'nin F-35 programı askıya alındı
Muğla'da yağmur yağdı, hastane su altında kaldı
Dilencinin üzerinden servet çıktı
Mide ameliyatından ölüm iddiasına inceleme

Benzer Haberler