Anasayfa » Medya Haberleri » Banka kredileri ile ilgili flaş düzenleme!

Banka kredileri ile ilgili flaş düzenleme!

Banka kredileri ile ilgili flaş düzenleme!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, uygulanan aksiyon planı kapsamında reel sektörün banka kredilerine yönelik yeni tedbirler açıkladı. Buna göre, kur etkisi ile risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler içni firmalardan ilave teminat istenmeyecek

Tarih :
Banka kredileri ile ilgili flaş düzenleme!
Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ülkemize karşı başlatılan ekonomik saldırıların etkilerini kırmak ve ekonomimizi daha güçlü temellere kavuşturmak amacıyla başlattığımız politikalarımızı sürdürürken, kurdaki yükseliş sonrası bankalarımızı ve reel sektörümüzü rahatlatmak için devreye aldığımız aksiyon planımızı uygulamaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda özellikle reel sektörümüzün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbiri bugün itibari ile devreye alıyoruz.

Bankalar Birliği ile belirlenen bu tedbirler ile, her bir firmanın durumu ayrı ayrı özenle değerlendirilerek ve karşılıklı iyi niyet esasına dayalı olarak;

- Kredi kanalları açık tutulmaya devam edecektir.

- Firma nakit akışlarının sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecektir.

- Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacaktır.

- Yine kur etkisi ile teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ilave teminat talep edilmeyecektir.

- 8 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yaşanan ekonomik ortam nedeni ile oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler Risk Merkezi'ne mücbir sebep koduyla bildirilebilecektir. Bu uygulama ile firmaların kredi erişimlerine engel teşkil etmeyecektir.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlgilinizi Çekebilir

Lüleburgaz Belediyesi Geçici İşçi Alım İlanı
Pazarcıya cezası pankartla duyuruldu
TÜBİTAK 15 personel alacak
Şanlıurfa Hollanda’ya meydan okuyacak
Ücretli öğretmenlerden 'kadro' talebi
YÖK bursaları yatırdı
MHP, Hatay Dörtyol Belediye Başkanı'nı ihraç ediyor
Sofuoğlu: Cumhurbaşkanımızdan izin isteyeceğim

Benzer Haberler