Anasayfa » Medya Haberleri » Rahip Brunson davasında yeni gelişme!

Rahip Brunson davasında yeni gelişme!

Rahip Brunson davasında yeni gelişme!

ABD'li rahip Brunson'ın ev hapsine yapılan itiraz üçüncü kez reddedildi

Tarih :
Rahip Brunson davasında yeni gelişme!

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu "sağlık sorunları" gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın ev hapsi ile yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması için yapılan itiraz üçüncü kez reddedildi.

Önceki gün İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Brunson ile ilgili adli kontrol ve yurtdışı yasağının kaldırılması yönündeki talebi reddetmişti. Kararı yeniden inceleyen İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi de aynı yönde karar aldı. Daha önce 30 Temmuz'da yapılan itiraz da reddedilmişti.

ARALIK 2016'DA TUTUKLANMIŞTI

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ABD'li papaz Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtilmişti.

Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege bölgesi imamı ile firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki, "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti.

Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlgilinizi Çekebilir

THY'den satış iddialarına net cevap!
PTT AŞ ile SASAD e-dönüşümde iş birliği yapacak
Erdoğan'dan bir müjde daha!
Kalp krizi geçiren özel harekat polisi hayatını kaybetti
Erdoğan talimat verdi! Vatandaşa ucuza satılacak
Dicle Nehri'nde gemi battı! En az 40 ölü
20 bin öğretmen alımında kontenjanlar yayımlandı
Mehmet Özhaseki'den Mansur Yavaş için sert sözler
Ankara'da Kızılırmak'tan su alımı durduruldu
Binali Yıldırım'dan HDP'li Sezadi Temelli açıklaması

Benzer Haberler