Anasayfa » Medya Haberleri » Sağlık Bakanlığı'ndan ilaç fiyatı açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan ilaç fiyatı açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan ilaç fiyatı açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan, "Yıl içerisinde euro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir. İthal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır" açıklaması yapıldı

Tarih :
Sağlık Bakanlığı'ndan ilaç fiyatı açıklaması
Bakanlıktan, bazı medya organlarında "ilaç depolarına ürün girişinin olmadığı" iddialarını içeren haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de ilaç fiyatlarının euro kuruna göre düzenlendiği belirtildi.

Euro kurunun bir önceki yılın ortalama euro değeri üzerinden her yıl bir kez hesaplandığı kaydedilen açıklamada, "Yıl içerisinde euro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir." ifadesi kullanıldı.

Düzenlemenin, beşeri imal ürünleri ve ithal ilaçları kapsamadığı bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Kurumumuz ilaçlar için aktif fiyatlandırma ve takip modeli uygulamaktadır. Piyasada bulunması kritik öneme haiz bir ürünün (tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmayan) sadece fiyatı nedeniyle piyasada yoksa girmesine asla müsaade edilmemektedir.

Ülkemizde bulunan ithal ilaçların çoğunun muadili ise piyasada mevcuttur. Bugün itibariyle ithal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır."

İLAÇTA YERELLEŞME ÇALIŞMALARI

İlaçta yerelleşme çalışmalarının sürdüğü vurgulanan açıklamada, yerelleşmeyi kabul eden 413 üründen bazılarının yerelleşme çalışmalarını tamamlayarak yerli üretime başladığı, bazı ürünler için ise sürecin devam ettiği, Bakanlığın hastaların ilaca erişiminin kesintisiz sağlanması için çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğü bildirildi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlgilinizi Çekebilir

KPSS şartı aranmıyor! 356 personel...
O belediye taşeron işçilere ücret artışı yaptı!
O kamu personeline ek zam gündemde! Kurul toplandı...
Bakanlıktan, 2019 yılı giyecek yardımı için Genelge!
Bakan Pakdemirli'den destek ödemesi müjdesi
20 bin öğretmen alımında kontenjanlar yayımlandı
AK Parti, CHP ve MHP'li başkanlardan 'dostluk fidanı'
Erdoğan talimat verdi! Vatandaşa ucuza satılacak

Benzer Haberler