Vatandaştan kamu sosyal tesislerinde % 50 daha fazla ücret alınıyor

Vatandaştan kamu sosyal tesislerinde % 50 daha fazla ücret alınıyor

Tarih :
Vatandaştan kamu sosyal tesislerinde % 50 daha fazla ücret alınıyor

Bu köşede yıllardır gündeme getirmiş olduğumuz eleştiriler neticesinde kamu kurumlarının elindeki sosyal tesislerdeki ayrımcılık 31 Mayıs 2018 tarihinde kısmen kaldırıldı. Bir taraftan önerimizin mevzuat haline getirilmesine seviniyoruz, bir taraftan ise yıllar sonra anlaşılmanın burukluğunu yaşıyoruz. Kaldı ki bu konuyu sürekli gündeme tutmamıza rağmen ancak kısmen de olsa yeni çözülebildi.

Yıllar önce bu konuda şu ifadelere yer vermiştik; “Sayın Başbakan, Maliye Bakanlığı’na sosyal tesislerle ilgili bir çalışma başlatması yönünde talimat vermişti. Bize göre bu işe, öncelikle 2008/5 sayılı Başbakanlık Genelgesi doğrultusunda sosyal tesislerdeki ayrımcılıkların kaldırılmasıyla başlanmalıdır. Çünkü, her kamu kurumu genelgeyi bir tarafa bırakarak elindeki sosyal tesislerle ilgili kendi çalışanı için Maliye Bakanlığı destekli çeşitli ayrıcalıklar sağlamaktadır. Ancak, bu ayrıcalık Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan tebliğle meşru hale getirilerek zorunlu ayrımcılığa dönüştürülürse bu durumun doğru olduğunu kabul etmek doğru bir yaklaşım olmasa gerektir.”

Ayrıca, yazıda ayrımcılıklar detaylı bir şekilde açıklanmıştı. Yapılan yeni düzenlemeye göre kamu personelleri arasındaki ayrımcılık kaldırıldı ama vatandaşlar açısından ayrımcılık halen yerini koruyor.

Vatandaşlara nasıl bir ayrımcılık yapıldığını açıklamak gerekirse; Bir vatandaş kamuya ait herhangi bir eğitim ve dinlenme tesisleri ile misafirhanelerden yararlanmak isterse kamu personeli için belirlenen tarifeden % 50 daha fazla ücret ödemek zorundadır. Bir kamu kurumunun uhdesinde bulunan sosyal tesis, kamu çalışanlarının değildir. Ancak, sosyal tesisin kamu personelinin malı gibi bir algı oluşturularak mevzuat düzenlenmesi yapılması, sade vatandaşlara ise sosyal tesislere gelme dercesine ikinci sınıf muamelesi yapılması doğru değildir ve bu durum mevzuatla meşrulaştırılamaz. Tek kelimeyle vatandaşa yapılan ayrımcılık kaldırılmalıdır. Bakalım bu sefer yazımız kaç yıl sonra anlaşılacak?

Ahmet ÜNLÜ

Kaynak : Yeni Şafak

İlgilinizi Çekebilir

Erdoğan:O işçilere seslendi " 2 bin 400 kişiye kadro veriyoruz"
Ücretli öğretmenlerden 'kadro' talebi
Bakan açıkladı! O ödemeler yarın başlıyor...
Bolu'da zehirlenme şüphesiyle 12 kişi hastaneye kaldırıldı
Pazarcıya cezası pankartla duyuruldu
Aylık prime esas kazancım 3.282 TL; Ne kadar emekli maaşı alırım?
Kayseri Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Deniz Baykal, TBMM'de yemin ederken damga vuran o kare!
Kadroya geçen taşeron personelin ücretlerine dair yazı
Sofuoğlu: Cumhurbaşkanımızdan izin isteyeceğim

Benzer Haberler