Anasayfa » Medya Haberleri » Uyarı: Sakatatları gelişi güzel çöpe atmayın

Uyarı: Sakatatları gelişi güzel çöpe atmayın

Uyarı: Sakatatları gelişi güzel çöpe atmayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların gelişi güzel çöpe atılan sakatatlarının bulaşıcı hastalıklara neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Özellikle "hidatik kist" hastalığına vurgu yapıldı.

Tarih :
Uyarı: Sakatatları gelişi güzel çöpe atmayın
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri, Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların organlarının gelişigüzel atılmasının "hidatik kist" olarak bilinen bulaşıcı hastalığa neden olabileceği uyarısında bulundu.

Büyükşehir yetkilileri, hastalıklı organların açıkta bırakılmaması gerektiğini ifade ederek mümkünse imha edilmesi veya toprağa gömülüp üzerine kireç dökülmesi gerektiğini kaydetti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada yetkililer, Kurban Bayramı'nda hayvanların kesimi sırasında fark edilen kistli akciğer ve karaciğer gibi sakatatların kesinlikle kedi ve köpeklere verilmemesi gerektiğini vurguladı. Kistli organ ve sakatatların kedi ve köpeklere yem olarak verildiğinde hastalığın yayıldığını belirten yetkililer, kistleri yiyen köpeklere mikrop bulaştığına, bu hayvanların da paraziti etrafa yayarak insanlara bulaştırdığına dikkat çekti.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı

İlgilinizi Çekebilir

İYİ Parti'den istifa edip, AK Parti'ye geçtiler
Özhaseki'den esnafa soğanlı menemen
Kayseri Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
Lüleburgaz Belediyesi Geçici İşçi Alım İlanı
Kocamaz: Demokrat Parti'den yeniden karşılarına çıktık
Deniz Baykal, TBMM'de yemin ederken damga vuran o kare!
Cezaevinden izinli çıkıp hırsızlık yapınca yeniden tutuklandı

Benzer Haberler