Anasayfa » Borçlanma » Yurdışı borçlanmaya izin veriliyorsa yurtiçi borçlanmada olmalı

Yurdışı borçlanmaya izin veriliyorsa yurtiçi borçlanmada olmalı

Yurdışı borçlanmaya izin veriliyorsa yurtiçi borçlanmada olmalı

Sosyal Güvenlik alanında reform üzerine reformlar yapılıyor. Emeklilik yaşı 65’e çıkartılıyor. Sebep erken emekliliğin önü kesilecek sürdürülebilir sosyal güvenlik olacak aktif pasif dengesi sağlanacak.

Tarih :
Yurdışı borçlanmaya izin veriliyorsa yurtiçi borçlanmada olmalı

Sosyal Güvenlik alanında reform üzerine reformlar yapılıyor. Emeklilik yaşı 65’e çıkartılıyor. Sebep erken emekliliğin önü kesilecek sürdürülebilir sosyal güvenlik olacak aktif pasif dengesi sağlanacak.

Dünyada hangi sektör vardır ki iştirakçisi veya müşterisi az olsun ister. Muhakkak ki müşterinin çokluğu kar demektir işletme için. Gel görelim ki SGK sigortalısının fazla olmasından korkuyor. Sosyal güvenlik şemsiyesini o kadar dar tutuyor ki fazla kişi giremesin.

2925 sayılı kanuna göre tarım sigortasını kaldırdı. Mevcut sigortalıların hakları korundu kendi istekleri ayrılırlarsa yada borçlarını düzenli ödeyemezlerse tekrar bu statüde sigortalı olama şansları yoktur. Al sana sosyal güvenlik şemsiyesinden dışarı atılan garibanlar.

İsteğe bağlı sigortalılara düzenli ödeme zorunluluğu getirildi gariban isteğe bağlı sigortalı 1 yıldan fazla primini ödeyemezse isteğe bağlı sigortalılığı fesih edilmektedir. Ödeyemedikleri 1 yıldan fazla borçlarını daha sonra ödeyemezler. Hizmet alamazlar. Alsana sosyal güvenlik şemsiyesinden dışarı atılan garibanlar.

Bu insanlar nasıl emekli olacak. Kanun yapan memurlar veya kanun koyucular sigortalıları düşman gibi görüyorlar ellerinden gelen zorluğu gerek emeklilikte gerek sigortalamada önlerine çıkarıyorlar. SGK nın yetkilileri toplanmışlar birbiri ile anlaşmışlar ve insanların sigortalı olmalarını, emekli olmalarını engelleyecek tedbirlerin tamamını almışlar. Neden? Şimdi çok moda bir deyim var. Ona kamu yararı deniliyor. Kamu yararına nasıl kim karar veriyorsa oda meçhul ya!

Doğum borçlanması çıkarıldı çok güzel. Ancak doğum borçlanması şartları o kadar zorlaştırılmış ki kimse borçlanamasın. SSK dan sonra doğum yapacak, doğum ile ssk arasına başka sosyal güvenlik girmeyecek, son statü SSK ve emekli sandığı ise borçlanılan süreler ssk, son statü BAĞ-KUR ise hizmet bağ kur olacak. Daha bu yumuşatılmış hali daha önce ki şartlar çok daha berbat idi. Neden sigortalının son statüsü emekli sandığı olduğu halde hizmet ssk hizmeti sayılıyor çünkü emekli sandığı sayılsa sigortalıların menfaatine olur. Bağ-kur olmasının nedeni son 3,5 yılı sigortalılara tamamlatmamak insanları mağdur etmek. Bırakın madem doğumdan önce SSK yı zorunlu tutuyorsun borçlanılan hizmetin tamamını ssk say insanları dolandırma, kafalarını karıştırma şeffaf ol herkes rahatça emekli olsun. Her an bir şeyler olabilir emeklilik sürem uzaya bilir endişesi yaşatmayın insanlara.

Vatandaşın BAĞ-KUR tescili yoksa ve BAĞ-KUR’lu olmayı gerektiren nedenler 01/10/2008 den öncesine dayansa bile en fazla 01/10/2008 tarihinden itibaren tescil yapılıp hizmet kazanabiliyor. Devlete vergisini ödemiş sigortalı olmayı gerektiren şartları mevcut ama zamanında kurumlar sigorta tescilini yapmadığı için şimdi borcunu ödeyemiyor. Hizmet alamıyor. Emekli olamıyor. Sosyal Güvenlik şemsiyesinden dışarıya atılanlar tadat ile bitmez.

Ama emeklinin Sosyal Güvenlik Destek Primi tesciline gelince durum anında değişiyor. Emeklilerde BAĞ-KUR lu olmayı gerektiren nedenler 01/10/2008 den önceye dayanıyorsa 02/08/2003 tarihine kadar gidiyor ve 02/08/2003 tarihinden günümüze kadar Sosyal Güvenlik Borcu çıkarılıyor. Nerede kaldı sosyal güvenlik şemsiyesi, nerede kaldı vatandaş odaklı hizmet, adillik, şeffaflık ve dürüstlük. Sigortalı hizmet alacağı zaman 01/10/2008 öncesine geçit yok ama gariban emekliye gelince 02/08/2003 tarihinde tescil yap borç çıkart. Bunun dürüstlük, adalet, şeffaflık ve eşitlik neresinde? Yine kamu yararı devreye giriyor. Emeklilere de Sosyal güvenlik borcu geliyor.

Yurt dışı borçlanması var. Bizim vatandaşımızın bir aylığı yokken Gurbetçilerimize ikinci aylığı bağlayıveriyoruz bir günde. Yurtdışından emekli olup euro üzerinden emekli aylığı alacak, ondan sonra parayı bastırıp bir de Türkiye'den emekli aylığı alacak. Yurtdışındaki sağlık giderlerini de emekliler GSS li sayıldığından Türkiye karşılamaktadır. Hem aylık alırlar hem sağlık açısından büyük zararı olan yurtdışı borçlanmasına izin veren düşünce neden yurt içi borçlanmasını gündeme getirmez. Madem yurtdışı borçlanması varsa Yurt içi borçlanması da olsun ve olmalıda. Bizim vatandaşımızın da isteğe bağlı sigortasını 1 yıldan fazla ödeyemediğinden sigortalılığı elinden alınmaktadır. Çok büyük bir tutarsızlık çok büyük bir ayrımcılık var onlar vatandaş ise bunlar vatandaş değil mi? Vatandaş ise bunlara neden o imkanlar tanınmıyor?. Bunun adalet neresinde? Sosyal Güvenlik Şemsiyesi altına bu durumda bu vatandaşlarımızı da maalesef alamıyoruz.

Yurt dışındaki ev hanımları borçlanıp emekli oluyor, Türkiye'deki ev hanımları olamıyor. Türkiye’de ev hanımlığı beş para etmez. Şemsiye altına Türkiye’de ev hanımlığı yapanlar da giremez.

Evde vergiden muaf işleri yapanlardan %20 oranında prim alınacak alınmasına da. Evde vergiden muaf işleri yaptığını ispatlayacak belgeyi almanın imkânsız olduğunu gören bayanların durumu içler acısı.

Adalet, dürüstlük, şeffaflık ve eşitlikten söz edilecekse, yurt dışında çalışan vatandaşlara, yurt dışındaki ev hanımlarına verilen hakların aynısını Türkiye'de çalışan vatandaşlara, Türkiye'deki ev hanımlarına da verilmesi gerekmektedir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler