Emeklilik için ara ödeme yapılabilir mi?

Emeklilik için ara ödeme yapılabilir mi?

Emeklilik için ara ödeme yapılabilir mi?

Tarih :
Emeklilik için ara ödeme yapılabilir mi?

Soru: 1983 yılından girişi bulunan 1963 doğumlu bayan sigortalıyım. Halen çalışmaktayım fakat 1994 ile 2006 yılları arasında prim boşluğum var. Çıkan yeni yasalarda bu arayı ödeyip emekliliğe hak kazanma şansım var mı? Yani çalışmayıp prim ödemediğim yılların boşluğunu doldurabilir miyim? Geriye dönük hak verildi mi?

Cevap: Yasalarda geriye dönük borçlanma veya ara boşlukları borçlanarak ödeme gibi bir düzenleme bulunmamakta. Bu nedenle ara boşluları ödeme imkanı yok. Ancak, 1983 yılındaki SSK girişinizden sonra doğum yapmışsanız ve doğumdan sonraki günlerde adınıza prim yatmamış ise en fazla üç çocuğa kadar toplamda 6 yıl borçlanma yapabilirsiniz. Bunun dışında borçlanıp ara boşluk ödeme gibi bir durum söz konusu değil.

Ne zaman emekli olurum?

09.09.1966 doğumluyum. Askerlik borçlanması yapmadım. Ocak 1990 emekli sandığı girişliyim ve halen görevdeyim. Emekliliğim ve yaşım doldu mu merak ediyorum?

İşe başlangıcınıza göre, 9000 prim gün ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız 2015 yılında tamamlanmış.52 yaşınız da bu ayın dokuzunda doldu. Bu durumda istediğiniz zaman emeklilik talebi verebilirsiniz. Hayırlı olsun.

Ali Şerbetçi

Kaynak : Takvim

İlgilinizi Çekebilir