Anasayfa » Medya Haberleri » Merakla bekleniyordu! İşte açıklanacağı saat..

Merakla bekleniyordu! İşte açıklanacağı saat..

Merakla bekleniyordu! İşte açıklanacağı saat..

Merakla bekleniyordu! İşte açıklanacağı saat..

Tarih :
Merakla bekleniyordu! İşte açıklanacağı saat..

OVP nedir? sorusu Bakan Berat Albayrak'ın bugün açıklayacağı Orta Vadeli Program öncesi gündeme geldi. İlk olarak 2006-2008 dönemi açıklanan OVP, makro ekonomik politikaları, ilke ve hedefleri belirliyor. Bakan Berat Albayrak yeni OVP'nin daha önce hiç görülmemiş nitelikte olacağını ve OVP sayesinde sağlam bir ekonomik dönüşüm gerçekleştirileceğini belirtmişti. Peki OVP (Orta Vadeli Program) ne zaman açıklanacak?

Orta Vadeli Program (OVP) bugün açıklanacak. Peki piyasaların ve ekonomi çevrelerinin merakla beklediği OVP nedir?

OVP, 5018 sayılı Kanunun 16’ncı maddesi uyarınca, Bakanlar Kurulunun en geç Eylül ayının ilk haftası sonuna kadar makro politikaları, ilkeleri, hedef ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükleri de kapsayacak şekilde hazırladığı iki yıllık bir belge olarak biliniyor.

Programın yayımlanmasıyla birlikte hem 2018 yılına ilişkin revize rakamlar hem de 2019 yılı hedefleri ortaya çıkacak. Geçen yıl yayımlanan 2018-2020 yıllarını kapsayan OVP’de büyüme hedefi bu yıl ve 2019, 2020 yılları için yüzde 5.5 olarak belirlenmişti. Enflasyon tahmini ise 2018 yılı için yüzde 7, 2019 için 6 ve 2020 yılı için de yüzde 5 olarak açıklanmıştı. Yeni yayımlanacak olan OVP 2019-2021 dönemini kapsayacak.


OVP NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün saat 11:00'da Dolmabahçe'de düzenlenecek toplantıyla Orta Vadeli Programı (OVP) açıklayacak.

Çok daha güçlü, çok boyutlu, sadece hazine merkez maliye paydaşlarının değil, ekonomistlerin ve farklı kesimlerin de olduğu, çok daha gerçek ayakları sağlam yere basan bir OVP’den bahsediyoruz. Eylül ayının ilk yarısında açıklayacağız. Bu zamana kadar ki hiçbir OVP'ye benzemeyen bir Orta Vadeli Plan açıklamış olacağız. Bu OVP ile çok sağlam bir ekonomik dönüşüm sağlamış olacağız Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Kaynak : Habertürk

Benzer Haberler