Taşerona kadroda ücret sıkıntısı! Zamlar eridi...

Taşerona kadroda ücret sıkıntısı! Zamlar eridi...

'Taşerona kadroda enflasyon karşısında yok olan zam!'

Tarih :
Taşerona kadroda ücret sıkıntısı! Zamlar eridi...

Disk: Ücretler derhal artırılsın

ENFLASYON KARŞISINDA YOK OLAN ZAM

"Kamuda kadroya alındığı iddia edilen ancak yüzde 4+4 gibi enflasyon karşısında yok olan bir zam ile yoksulluğa mahkum edilen taşeron işçilerin ücretleri derhal iyileştirilmeli, bu işçilerin işyerlerinde halen çalışan eski kamu işçileriyle aynı statüde, aynı haklarla ve ücretlerle çalışmaları sağlanmalıdır."

TÜRK-İŞ'TEN SONRA DİSK'TEN DE SERT TEPKİ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ın taşeron işçilerin kadro süreci ve bugün yaşanan süreç ile ilgili sendikalara sert tepkisinden sonra kadroya geçen işçilerin maaşlarındaki enflasyon kaybına sert bir tepki de DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu'ndan geldi

20 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’da ekonomik krize karşı emeğin haklarının korunması gündemiyle toplanan DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu aldığı kararları kamuoyu ile paylaştı.

Başkanlar kurulu açıklamasında 'Türkiye “yok sayılarak” çare üretilemeyecek ağır bir ekonomik krize sürüklenmektedir.' dendi. Döviz krizinin hızla bir borç krizine evrilmekte olduğuna dikkat çekilen açıklamada ücretlerdeki kayıpların giderilmesi için derhal bir artış yapılması talep edildi.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN ZAM ORANLARI

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında gündeme gelen önemli konularda biri de taşeron işçi iken sürekli işçi ve belediye şirketlerinde kadroya geçen işçilerin aldıkları zam oranları oldu.

ÜCRETLER DERHAL ARTIRILSIN

Kurul açıklamasında zam yağmuru altında tüm ücretler eridiğini ve toplumun yüzde 99’unun alım gücü düştüğünü ifade etti. Krizde hiçbir sorumluluğu olmayan toplumun yüzde 99’u yoksullaşmakta olduğuna değinilerek şöyle denildi;

ENFLASYON YÜZDE 20'Yİ AŞACAK

"Tüm ücretler yıl sonu beklemeden derhal artırılarak, yüzde 20’leri aşacak enflasyondan kaynaklanan kayıplar telafi edilmelidir.

Asgari ücret yıl sonu beklenmeden derhal yeniden belirlenmelidir.

KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN ENFLASYON KARŞISINDA YOK OLAN ZAMLARI

Toplu iş sözleşmeleri protokoller yoluyla ücretler açısından revize edilmelidir. Kamuda kadroya alındığı iddia edilen ancak yüzde 4+4 gibi enflasyon karşısında yok olan bir zam ile yoksulluğa mahkum edilen taşeron işçilerin ücretleri derhal iyileştirilmeli, bu işçilerin işyerlerinde halen çalışan eski kamu işçileriyle aynı statüde, aynı haklarla ve ücretlerle çalışmaları sağlanmalıdır.

Açıklamada şöyle denildi;

"Kadroya Alınan Taşeron İşçilerin Ücretleri Derhal İyileştirilmelidir

Bilindiği gibi sayıları bir milyona yaklaştığı ifade edilen kamudaki taşeron işçiler 2018 yılında tartışmalı yöntemlerle kadroya alındı. DİSK olarak kadroya alınma sürecinde yaşanan olumsuzluklara ve ayrımcılıklara dikkat çekmiştik.

2020 YILINA KADAR YÜZDE 4+4

Bu olumsuzluk ve ayrımcılıklardan en önemlisi kadroya alınan taşeron işçilere ikinci sınıf kamu işçisi muamelesi yapılması ve ücretlerinin mevcut kamu işçisinin çok altında tutulmasıydı. Bilindiği gibi kadroya alınan taşeron işçilere 2018, 2019 ve 2020 yılları için 6 ayda bir yüzde 4 zam verilmesi söz konusu. Böylece kadroya alınan taşeron işçilerin ortalama yıllık zam oranı yüzde 8 civarında kalacaktır.

ÜCRETLERDE BÜYÜK KAYIPLAR

Kadroya alınan taşeron işçilerin tabi oldukları mevzuat ve toplu iş sözleşmesi nedeniyle enflasyon farkından yararlanması mümkün olamayacak. Bu taşeron işçilerin ücretlerinde büyük kayıplar yaşanmasına ve ücretlerinin asgari ücret seviyesine gerilemesine yol açacak.

Bu nedenle derhal düzenleme yapılarak, taşeron işçilerin öncelikle enflasyon oranında zam alması ve ardından da kadroya alındıkları işyerlerinde halen çalışan eski kamu işçilerine eş değer ücret almaları sağlanmalıdır."denildi.

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir