Anasayfa » Soru Cevap » Kariyerin ek göstergesinden yararlanma şartları nelerdir?

Kariyerin ek göstergesinden yararlanma şartları nelerdir?

Kariyerin ek göstergesinden yararlanma şartları nelerdir?

Tarih :
Kariyerin ek göstergesinden yararlanma şartları nelerdir?

Elektronik ve Haberleşme mühendisiyim ve 1984 - 1996 yılları arasında PTT / TÜRK TELEKOM'' da çalıştım. 19.06.1996 yılında istifa ederek özel sektöre geçtim ve 5434 sayılı yasanın 192.maddesinden yararlanarak primlerimi emekli sandığına yatırdım.2006 yılında Emekli Sandığından emekli oldum. Emekli maaşımın bağlanmasını müteakip ek göstergemin 3000 olduğunu gördüm. Oysa bildiğim kadarıyla 1/4 ve mühendis olmam dolasılıyla ek göstergemin 3600 olmasını bekliyordum. Yaptığım araştırmalar neticesinde, istifa ettiğim tarihte 2/2 olduğum için bu ek göstergeyle (3000) emekli olmam gerektiği bilgisine ulaştım. Ben yıllarca Telefon Müdürü ve Başmüdür yardımcısı olarak çalıştım ve 1. dereceden maaş aldım. Bu durumda benim 3600 ek göstergeden faydalanmam mümkün müdür?

657 sayılı Kanunun 43/B maddesinde; “....Bu ek göstergeler, ilgililerin belirtilen sınıf ve görevlerde bulundukları sürece ödemelere esas alınıp, terfi bakımından kazanılmış hak sayılmaz. Kurumların 1,2,3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz...”hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm gereğince, mühendis ek göstergesinden yararlanabilmeniz için kazanılmış hak aylık derece ve kademenizin 1 inci dereceye kadar yükselmesi gerekmektedir. Bu durumu örnekle açıklamak gerekirse kazanılmış hak aylık derecesi 1 olan bir mühendis ( ek göstergesi 3600) 1 inci derece şube müdürü kadrosuna ( ek göstergesi 2200) atanırsa kariyerinin ek göstergesi olan 3600 ek göstergeyi almaya devam edecektir. Kazanılmış hak aylık derecesi 2 nci derece olan bir mühendis (ek göstergesi 3000) 1 inci derece şube müdürü kadrosuna ( ek göstergesi 2200) atanırsa kariyerinin ek göstergesi olan 3000 ek göstergeyi almaya devam edecektir. Kazanılmış hak aylık derecesi 1 olduğunda 3600 ek göstergeyi alacaktır. Bu durumda sizin kazanılmış hak aylık derecenizin 2 olduğunda istifa etmiş olmanız nedeniyle 3600 ek göstergeden emekli aylığı almanız mümkün değildir.

Ayrıca, isteğe bağlı emeklilik süreleri kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilmemektedir.

Kaynak : Yeni Şafak

Benzer Haberler