Anasayfa » Medya Haberleri » ÖTV düzenlemesinde engelliler unutuldu mu?

ÖTV düzenlemesinde engelliler unutuldu mu?

ÖTV düzenlemesinde engelliler unutuldu mu?

ÖTV düzenlemesinde engelliler unutuldu mu?

Tarih :
ÖTV düzenlemesinde engelliler unutuldu mu?

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan otomobillerdeki ÖTV matrahı limitleri içerisinde engellilere yönelik bir düzenleme yer almadı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre otomobillerdeki ÖTV matrahı limitleri yeniden belirlendi.

ÖTV matrah (vergisiz çıplak fiyat) düzenlemesi ile otomobil sektöründeki son aylardaki döviz yükselmesi ile oluşan fiyat arışından kaynaklanan daralmanın etkileri azaltılması hedeflendi.

MATRAHLARDA YÜZDE 50 ARTIŞ OLDU

ÖTV matrah (vergisiz çıplak fiyat) düzenlemesi ile matrahlarda yaklaşık yüzde 50 artış gerçekleştirilerek vergi dilimlerindeki ödenecek pay düşürülmüş oldu.

Yayımlanan kararda engelliler için ise bir düzenleme yapılmadı.

AYNI ORANDA ARTIŞ ENGELLİLEREDE YAPILMALI

Engelliler engellerinden dolayı donanımlı ve özellikkli araçlara binmeleri gerekiyor. Bu onlar için lüks değil hayatın normali haline gelmiş bir durum olduğu gerçeği ile hareket edilmeli.

SON DÜZENLEME VERGİLER DAHİL 200 BİN TL

Engelliler, gazi ve şehit yakınlarının ÖTV'siz araç alma hakkı Torba Yasa'da da yer almış, önce vergiler hariç 70 bin lira olarak belirlenen sınır yasada yine vergiler hariç 90 bin lira olarak belirlenmişti.

27 aralık 2017Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre otomobillerdeki ÖTV matrahı limitleri yeniden belirlendi. Resmi Gazete'de yer alan açıklamada, "... birinci paragraflarında yer alan “1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip” ibareleri “motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 200.000 TL’nin altında olan” şeklinde değiştirilmiştir." denilmişti.

Resmi Gazete'de yer alan düzenleme ile ise vergisiz fiyat yerine vergili fiyatın baz alınması ve fiyatın en yüksek 200 bin lira olması kararlaştırıldı.

FİYATLAR YÜKSELDİ ENGELLİLER İÇİNDE ARTIŞ YAPILMALI

Otomobil fiyatlarındaki yükselişten engellilerin araç ihtiyaçlarınının olumsuz etkilenmemesi için için yapılan düzenlemedeki ÖTV matrahı artış oranı engelli araçları için belirlenen limite uygulanması ile konu çözüme kavuşacaktır.

Bugünkü düzenleme ile yapılan yaklaşık yüzde 50 ÖTV matrah artışı engelli araç alım limitlerine de uygulandığında şu anda özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 200.000 TL olan limit yaklaşık vergiler dahil 300 bin lira gibi bir rakama yükselecektir.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler