Kamuda işçilerde ayrıldı! Enflasyon farkı alan ve alamayanlar..

Kamuda işçilerde ayrıldı! Enflasyon farkı alan ve alamayanlar..

Kamuda çalışan işçiler de enflasyon zammı alabilir mi?

Tarih :
Kamuda işçilerde ayrıldı! Enflasyon farkı alan ve alamayanlar..

Yeni Ekonomik Planda yer alan ve 2018 yılı için öngörülen enflasyon oranının oluşması halinde, işçiler de enflasyon farkı alacak mı?

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar. Taşeron işçi iken kadrya geçen yaklaşık 800 bin işçi ise enflasyon farkı alamıyor.

Bilindiği üzere, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz hafta Yeni Ekonomik Planı (YEP) açıklamış ve bu planda 2018 yılı için enflasyon oranı;

----*2018 yılı enflasyon beklentisini yüzde 20,8

----*2019 yılı enflasyon beklentisini yüzde 15,9 olarak açıkladı.

Kamu personelinin maaşları toplu sözleşme ile belirlenmekte olup, 2018-2019 yılına yönelik toplu sözleşmede, maaş zam oranının enflasyon oranının altında kalması halinde, aradaki farkın enflasyon zammı olarak verilmesi öngörülmüştür.

Bu nedenle, eğer 2018 yılında enflasyon oranı yüzde 20,8 çıkarsa, 2018 yılının ilk altı ayında enflasyon yüzde 9,17 çıktığı ve 2018 yılının ikinci altı ayında uygulanan zam oranı %3,5 olduğu için, 2019 yılı ocak ayında maaşlara % 4 zamma ilave olarak %8,13 oranında enflasyon zammı yapılacaktır.

Enflasyon zammı emekliler için de uygulanacaktır.

KAMU İŞÇİLERİNE DE ENFLASYON FARKI VAR

Peki enflasyon zammı, kamuda çalışan işçilere de verilecek mi?

İşçi toplu sözleşmeleri, zam oranları Şubat ve Ağustos aylarında uygulanmaktadır. Ancak işçilerde de enflasyon fakı bulunmaktadır. Sadece işçiler için hesaplama 2019 yılı Şubat ayında hesaplanacaktır. Eğer Ağustos 2018 ile Şubat 2019 arasındaki enflasyon oranı %3,5'i aşmış ise aştığı oranda, 1 Mart 2019'dan geçerli olmak üzere enflasyon farkı verilecektir.

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERE YOK

2 Nisan itibariyle sürekli işçi ve belediye şirketlerine geçen işçiler için ise Yüksek Hakem Kurulu kararıyla yürülüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre efnlasyon farkı verilemiyor.

SENDİKALARDAN TALEPLER GELMEYE BAŞLADI

Türk-İş ve Disk sürekli işçi ve belediye şirketlerine geçen çalışanların bu durumunu dile getirerek acilen düzenleme yapılmasını ve maaşların artırılmasını talep etmişti.

ENFLASYON KARŞISINDA YOK OLAN ZAM

Disk açıklamasında "Kamuda kadroya alındığı iddia edilen ancak yüzde 4+4 gibi enflasyon karşısında yok olan bir zam ile yoksulluğa mahkum edilen taşeron işçilerin ücretleri derhal iyileştirilmeli, bu işçilerin işyerlerinde halen çalışan eski kamu işçileriyle aynı statüde, aynı haklarla ve ücretlerle çalışmaları sağlanmalıdır."

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. ”http://www.sgkrehberi.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler