Anasayfa » Soru Cevap » Sosyal Güvenlikte 5 Soru 5 cevap!

Sosyal Güvenlikte 5 Soru 5 cevap!

Sosyal Güvenlikte 5 Soru 5 cevap!

Sosyal Güvenlikte 5 Soru 5 cevap!

Tarih :
Sosyal Güvenlikte 5 Soru 5 cevap!

1800 gün prim ödeyen de emekli olabilir

Soru: Bakıma muhtaç malul oğlum var. 1540 gün prim ödemesi var. Emekli olabilir mi?

Cevap: Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için sigortalılık süresi aranmıyor. Bunlar için sadece 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması emeklilik için yeterli oluyor.

oğlunuzun emekli olabilmesi için 260 gün daha prim ödemesi gerekiyor.

Madencinin izni fazla

Soru: Maden ocaklarında çalışanların yıllık izinlerinin fazla olduğunu duydum. Bu doğru mu? Samet

Cevap: Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin sürelerine dörder gün ekleniyor. Bu işçilerin izinleri diğer yerlerde çalışanlara göre 4 gün fazla oluyor.

Mirasçıya ihbar yok

Soru: Teyzemin oğlu 4 yıl çalıştığı işyerinde trafik kazası sonucunda öldü. Kıdem tazminatı ödendi. Ancak ihbar tazminatı ödenmedi. Ölen işçilerin mirasçılarına ihbar tazminatı ödenmiyor mu?

Cevap: İhbar tazminatı söz konusu olabilmesi için işverenin işten çıkarması gerekiyor. Sayın Kul, burada böyle bir durum söz konusu olmadığı için ölen işçilere ihbar tazminatı ödenmiyor.

Kapıcıya konut yok

Soru: Apartmanımıza yeni bir kapıcı alacağız. Alacağımız kapıcıyı kısmi iş sözleşmesiyle 10 günlük sigortalı gösterecek şekilde çalıştıracağız . Bu şartlarda kapıcı, kapıcı dairesinde oturabilir mi?

Cevap: kapıcılar çalışma şekillerine bakılmaksızın apartman yönetimi/kat malikleri kurulu kararı ile kapıcı dairesinde kalabilir. Kapıcının kısmi süreli çalışması kapıcı dairesinde kalmasına engel oluşturmuyor.

Haftalık izin azaltılamaz

Soru: İş sözleşmemde haftanın 5 günü çalışılması gerektiğine ilişkin bir madde var. İşveren hafta tatilini bir güne indirerek haftada 6 gün beni çalıştırmak istiyor. Ben 6 gün çalışmak istemiyorum. İşverenin beni haftanın 6 günü çalıştırma hakkı var mı?

Cevap: iş sözleşmenizde 5 gün çalışacağınıza dair hüküm var. Bu nedenle 6 gün çalıştığınız zaman aleyhinize olan bir durum söz konusu olacak. Siz istemediğiniz sürece işvereninizin sizi haftada 5 gün yerine 6 gün çalıştırma hakkı yok.

Arif TEMİR Kaynak:Güneş

Benzer Haberler