Anasayfa » Taşeron » Enlasyon taşeronda kadroya geçeni vurdu!

Enlasyon taşeronda kadroya geçeni vurdu!

Enlasyon taşeronda kadroya geçeni vurdu!

Enlasyon taşeronda kadroya geçeni vurdu!

Tarih :
Enlasyon taşeronda kadroya geçeni vurdu!

Kadroya geçişi yapılan taşeron işçilereYüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi ile verilen ve 2018 yılı geçerli olan zam oranları açıklanan enflasyon rakamlarının çok gerisinde kaldı.

SADECE BİR AYDA % 6,30 ARTIŞ OLDU

Tüik bugün Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %6,30, bir önceki yılın Aralık ayına göre %19,37, bir önceki yılın aynı ayına göre %24,52 artış gerçekleşti.

KADROYA GEÇEN İŞÇİ YÜZDE 4+4 ALIYOR

Kadroya geçişi yapılan sürekli işçiler ve belediye şirketlerine geçen işçilere ise 2020 yılına kadar sadece 6 şar aylık dönemlerde yüzde 4+4 şeklinde zam yapılıyor. Mevcut sözleşmede enflasyon farkı düzenlenmediği için işçilere ayrıca enflasyon farkı zam olarak yansıtılamıyor.

DİĞER KAMU İŞÇİLERİ VE MEMURLAR İÇİN ENFLASYON FARKI VAR

Kamuda görev yapan yaklaşık sayıları 200 bini bulan diğer kamu işçileri, memurlar ve memur emeklileri için ise yıllık artış oranlarına ek olarak şayet enflasyon farkı oluşursa maaşlarına bu enflasyon farkı kadar zam alabiliyorlar.

İLK 9 AYDA 17.99 OLDU

Enflasyon bu yılın ilk 9 ayında Tüfe'de yaklaşık yüzde 18 oldu. Şimdiden kadroya geçen işçilerin ücret kayıpları yüzde 10'u aşmış durumda. Önümüzdeki aylarda da gelecek olan verilerle işçilerin ücret kayıpları daha da artacaktır.

YENİ DÜZENLEME GEREKİYOR

Kadroya geçen işçilerin maaş kayıplarının önlenmesi için yeni düzenleme gerekiyor. Ayrıca çalışanlar önümüzdeki yıl (2019)yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine kendilerinin de dahil edilmesini istiyorlar.

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. ”http://www.sgkrehberi.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler