Anasayfa » Taşeron » Taşeronda tüm talepler bir bir sıralandı!

Taşeronda tüm talepler bir bir sıralandı!

Taşeronda tüm talepler bir bir sıralandı!

Taşeronda tüm talepler bir bir sıralandı!

Tarih :
Taşeronda tüm talepler bir bir sıralandı!

DİSK/Genel-İş Sendikası işçilerin sorunlarını dile getirerek kadroya geçen ve geçemeyen işçiler adına talepleri bir bir sıraladı.

Taşeronda Kadroya geçen işçiler için;

----*Toplu sözleşme hakkı ve enflasyon farkı düzenlemesi,

----*Belediye şirketlerine geçen işçiler için ilave tediye ve kadro hakkı,

----*Kadroya geçemeyen işçiler için kadro talebi yapıldı.

İzmir’de “Krizin Faturasını Emekçiler Ödemeyecek” talebiyle alanlara çıkan DİSK/Genel-İş’e üye binlerce belediye şirket işçisi, tüm kamu işçileri için eşit haklar talep etti. Kadro ve özgür toplu sözleşme hakkı ile yaşanılan ekonomik krizle birlikte enflasyon karşısında eriyen ücretlerine zam istedi.

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası İzmir’de “Krizin Faturasını Emekçiler Ödemeyecek” talebiyle taşeroda kadroya geçemeyen işçiler için kadro ve belediye şirketlerine geçen işçilere ilave tediye ödemesi yapılmasını istedi. Ayrıca toplu sözleşme hakkı ile işçilerin enflasyon karşısında eriyen ücretlerine zam istedi.

"KADRO TALEBİNDEN VAZ GEÇMEYECEĞİZ"

Genel İş Sendikası genel Başkanımız Remzi Çalışkan taşeron işçilerin ve kadroya geçişi yapılan işçiler adına taleplerini açıkladı.

Çalışkan 696 sayılı KHK yayımlandığı, yapılan düzenlemenin eşitsiz ve hakkaniyete uygun olmadığını belirterek şunları söyledi;

----*Belediye hizmeti kamu hizmeti midir? Şayet belediye hizmeti kamu hizmeti ise ki yasalara göre böyledir, o halde merkezi idare için kamu hizmeti üreten ve taşeron şirketlerden geçişi yapılan işçi kardeşlerimize kadro verilirken belediye hizmetlerinde çalışan işçi kardeşlerimiz neden kadrolu olarak belediyelere değil de belediye şirketlerine aktarılmıştır?

----*Belediye şirketleri sermayesinin yarıdan fazlası belediyeye, yani kamuya ait olan şirketlerse neden kamu işçilerinin yararlandığı ilave tediye hakkından belediye şirketlerine geçişi yapılan işçiler yararlanamazlar?

----*Ortada Anayasa ile garanti altına alınmış sendika, toplu iş sözleşmesi ve grev hakları varken, üstelik bu haklar ayrıca uluslararası sözleşmelerin güvencesi altındayken işçilerin bu haklarını neye dayanarak 30 Haziran 2020 tarihine kadar askıya alınabilmiştir?

KADRONUN NE GİBİ BİR ANLAMI VAR?

----*İşçilerin bu haklarını askıya alarak ve ücret artışlarını 6 ayda bir yüzde 4 artışla sınırlayarak işçilere verilen kadronun ne gibi bir anlamı vardır?

İşçi sınıfının kürsüsünden bu 4 soruyu soruyoruz ve yanıt bekliyoruz." dedi.

Genel İş Sendikası genel Başkanımız Remzi Çalışkan taleplerini ise şöyle ifade etti;

BELEDİYE İŞÇİLERİNE KADRO VE İLAVE TEDİYE VERİLMELİDİR

----*5393 sayılı Belediye Kanunu’ndaki norm kadro sınırlamaları kaldırılmalı; belediyeler belediye şirketlerine geçişi yapılan işçileri kadroya alabilmelidir.

----*Diğer kamu işçilerine 17 Ağustos ve 7 Aralık’ta ödenmesi kararlaştırılan 2018 yılı ilave tediyeleri belediye şirketlerine geçişi yapılan işçilere derhal yapılmalıdır; esasen bu ödemenin yapılabilmesi için 6772 sayılı Kanunda bir değişiklik gerekmemekte, 1.madde günün şartlarında yorumlanarak bile bu ödemenin yapılması mümkündür.

TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ İŞLETMEYE BAŞLANMALIDIR

----*Kamuya geçişi yapılan işçiler için KHK ile getirilen sendikal hak kısıtlamaları kaldırılmalı; işçi sendikaları 6356 sayılı Kanun’a göre serbest toplu sözleşme sürecini işletmeye başlamalıdır.

KADROLU İŞÇİLEREVENFLASYON ORANININDA ZAM YAPILMALIDIR

----*Bu süreçte işçilerin ücretine YHK kararı ile yapılan yüzde 4 artışa ek olarak ücretler en azından Hazine ve Maliye Bakanı tarafından ilan edilen 2018 enflasyon tahmini kadar yani yüzde 20,8 oranında artırılmalıdır." diyerek sözlerini tamamladı

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. ”http://www.sgkrehberi.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler