Anasayfa » Taşeron » Taşeronda kanun teklifinde neler var? İşte tam metin

Taşeronda kanun teklifinde neler var? İşte tam metin

Taşeronda kanun teklifinde neler var? İşte tam metin

Kadroya geçen işçiler için kanun teklifi neler içeriyor?

Tarih :
Taşeronda kanun teklifinde neler var? İşte tam metin

2 Nisan itibariyle kadroya geçişleri gerçekleşen kamu işçileri için Kamu İş Toplu sözleşmesine dahil edilmesi, ücretleri ile mali, sosyal ve sendikal haklarına ilişkin kanun teklifi verildi.

Kadroya geçen işçiler için kanun teklifi neler içeriyor?

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko Taşerondan Kadroya geçen işçilerin Kamu İş Toplu sözleşmesine dahil edilmesi, ücretleri ile mali, sosyal ve sendikal haklarına ilişkin hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

ESKİ TAŞERON VE KADROLU İŞÇİ FARKI KALKACAK

Kadroya geçen taşeron işçilerin koşullarının düzeltilmesi için Meclis'e Kanun Teklifi veren eski sendikacı CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, yasallaşması halinde işçilerin sendikalaşmasının önündeki engelin, eski taşeron ve kadrolu işçiler arasındaki farkın ortadan kalkacağını söylemişti.

Kanun teklifi neler getiriyor neler var işte detaylar;

TEKLİFTE NELER VAR

-----*İşçiler geçirildikleri kamu idaresi ya da belediye şirketi hangi işkolundaysa o işkolunda yer alacak, sendikaya üye olabilecek,

-----*2020 yılına kadar yeni toplu iş sözleşmesi yapılmasına getirilen engel de kaldırılmış olacak.

-----*Yerel yönetimlerde kadroya geçirilen işçilerin 2020 yılına kadar Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmesine tabi kılınmasına son verilecek.

-----* Belediye şirketlerine geçirilen işçiler, şirketlerin eski işçileri için imzalanan toplu iş sözleşmelerinden yararlanabilecek.

-----*Kadroya geçirilen işçiler, eski kadrolu işçiler arasında eşitlik sağlanacak.

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında teklifinin detaylarını paylaşan Beko, çalıştığı işyerinde TİS bulunmayan işçilerin duruma şu sözlerle açıklık getirdi: "Geçirildiği belediye şirketinde toplu iş sözleşmesi bulunmayan işçilerin mağduriyet yaşamaması için işçilere yıllık yüzde 4+4 ücret artışı değil bir önceki yılın enflasyonu oranında ücret artışı yapılacak. İşçilerin sosyal hakları, prim ve ikramiyeleri de aynı oranda artacak" .

İşte kanun metninin tamamı;

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. ”http://www.sgkrehberi.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler