Anasayfa » Medya Haberleri » Meclis'te gündem emekliye intibak!

Meclis'te gündem emekliye intibak!

Meclis'te gündem emekliye intibak!

Meclis'ten emekli maaşına intibak çağrısı!

Tarih :
Meclis'te gündem emekliye intibak!

Uşak Milletvekili Özkan Yalım emekli aylıkları için intibak yasasının çıkartılmasını istedi.

Emekli aylıkları arasındaki haksızlığın giderilmesi gerektiğini söyleyerek muhalefet partilerinin desteği ile bu yasanın çıkarılabileceğini ifade etti.

AYLIK BAĞLANMA ORANLARI

Meclis'te konuşmasında 2008 öncesinde çalışan bir vatandaş çalıştığı andaki maaşının yüzde 60'ıyla emekli olabilidiğini ancak 2008'de çıkarılan bir kanunla, o tarihten sonra, bu oranların maalesef şu anda yüzde 28'lere düştüğünü söyledi.

BU HAKSIZLIĞI GİDERMEMİZ GEREKİYOR

Yalım "Günümüzde 700 lira, 800 lira, 900 lira, bin lira, 1.110 lira emekli maaşı alanlar var. Yani gün geçtikçe, özellikle günümüz şartlarında yeni emekliler haklarını kaybetmekte; bin lira, 1.100 lira emekli maaşı bağlanmaktadır. Kesinlikle bu haksızlığı da gidermemiz gerekiyor." dedi.

İNTİBAK YASASI ÇIKARTILSIN

Konuşmasında bir an önce intibak yasasının çıkartılması gerektiğine değinen Yalım "Değerli vatandaşlarımız, bu tüm emeklilerimizi kapsamaktadır. Bir an önce intibak yasası… Yani asgari ücretten, 1.600 TL'den daha aşağı maaş alan tüm emeklilerimizin maaşlarını 1.600 TL seviyesine getirmemiz gerekiyor. Bunu 1.600'e de kilitlemememiz gerekiyor, bunun adına "asgari ücret" dememiz gerekiyor. Çünkü asgari ücret her yıl yenilendiğinde otomatikman emekli vatandaşlarımızın da maaşları yenilenmiş olacaktır. Bunu da özellikle belirtiyorum." ifadelerini kullandı.

DESTEK VERİN BU MAĞDURİYETİ GİDERELİM

Milletvekili Özkan Yalım şöyle devam etti; "Tüm muhalefet partilerine sesleniyorum: Gelin, destek verin, bu mağduriyeti giderelim.

Buradan iktidar partisine de bir çift söz etmek gerekiyor. AK PARTİ'li vekil arkadaşlarımız, son zamanlarda, bundan üç dört yıl önce veya beş yıl önce, daha önceleri bu emekli dedemiz torununa…

Evet, değerli iktidar partisi vekili arkadaşlarım, bakın, daha önceleri Türkiye'de yaşayan bir dedemiz böyle mutluydu ama özellikle günümüzdeki son zamlardan, son üç ayda elektriğe ve doğal gaza gelen yüzde 30'a yakın, yüzde 29,5'luk zamdan sonra dedemiz artık torununa hediye alamaz hâle geldi çünkü cebinde parası yok, hatta elektrik ve doğal gaz parasını da ödeyemez hâle geldi.

"DEDEMİZ ARTIK MUTSUZ"

"Şu anda dede artık bu hâle geldi arkadaşlar, dedemiz artık mutsuz pozisyona geldi. Ben de diyorum ki: Vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına gelin, burada emeklilerimizin intibak yasasını çıkaralım, hiçbir emekli asgari ücretten daha aşağı maaş almasın. Bununla ilgili de gerekli önergeyi vermiştim."

EK GÖSTERGEYİ DE ÇIKARALIM

Değerli vatandaşlarımız, bir konuyu daha özellikle altını çizmeden geçemeyeceğim. Biliyorsunuz, başta eğitim, sağlık ve de güvenlik elemanlarının -yani polis ve askerlerimizin- ek göstergelerini bir an önce 3600'e çıkarmamız gerekiyor. Gelin destek verin, onu da yapalım çünkü Mecliste 306 muhalefet milletvekili var, gerekli desteği verdiğinizde bunu da yapacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. ”http://www.sgkrehberi.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

İşte vücuttan zehri atan tek besin!
O taksici ihraç edildi!
Devlet Bahçeli'den Habertürk'e açıklamalar
Seçimlerde, rekabetin çok büyük olacağı 12 il
Yaşlıya ayda bin 907 TL
Doların yükselişine Bakan Albayrak'tan canlı yayında açıklama!
Memur-Sen'den yeni 3600 ek gösterge açıklaması!
150 bin kişiyi işe alacaklar...
Eski milletvekili yazlığında ölü bulundu!
Sezai Temelli: Birçok parti ile ittifak yaptık
Eski milletvekili yazlığında ölü bulundu
Taşeronda arka arkaya yeni zamlar! O belediyeden de %4+350 TL zam
Erdoğan müjdeleri peş peşe sıraladı!

Benzer Haberler