Anasayfa » Medya Haberleri » Kamu kurumunda uyuyan işçi, tazminatsız işten atıldı!

Kamu kurumunda uyuyan işçi, tazminatsız işten atıldı!

Kamu kurumunda uyuyan işçi, tazminatsız işten atıldı!

Rahatsızlanan çalışanına 'Dayanabildiğin kadar dayan! dedi..Uyudu diye tazminatsız işten kovdu!

Tarih :
Kamu kurumunda uyuyan işçi, tazminatsız işten atıldı!

Kredi Yurtlar Kurumunda çalışan bir güvenlik görevlisi, nöbet esnasında rahatsızlandı. Rahatsızlanan işçi, şefine telefon ederek durumunu anlatması üzerine, işyeri şefi dayanabildiği kadar dayanmasını, dayanamayınca diğer güvenlik görevlisine nöbeti devredip ayrılabileceğini söyledi. Çalışan bir süre daha çalıştıktan sonra iyice rahatsızlanması üzerine nöbeti diğer görevliye devrederek kantine geçti ve uyudu. Çok geçmeden de hakkında uyuduğuna dair tutanak tutuldu.Ve tazminatsız işine son verildi.

Neye uğradığını anlayamayan görevli, mahkemede işe iade davası açtı ve rahatsız olduğu için dayanamayınca nöbeti diğer görevliye devredip şefin talimatıyla istirahate ayrıldığını belirtti.

MAHKEME İŞE İADE ETTİ

Güvenlik görevlisinin uyumasını mesleki ahlaka aykırı bir hareket olarak nitelendiren mahkeme uyuyan güvenlik görevlisinin bu hareketinin devam etmesi halinde işten atılabileceği, bir defa uyumasının , İşyeri Disiplin Yönetmeliğine göre, ancak uyarı veya kınama cezası olabileceğini ifade etti ve çalışanın işe iadesine karar verdi.

İSTİNAF MAHKEMESİ İŞE İADE KARARINI BOZDU

İşyeri tarafından kararın istinafa götürülmesi ile işe iade kararı bozuldu.

Kararda; Feshin haklı sebebe dayandığı gerekçesiyle, ilk derecesi mahkemesinin kararı kaldırıldı. Böylece güvenlik görevlisinin işten tazminatsız kovulması haklı bulunmuş oldu.

YARGITAY İKİ GÖRÜŞE DE KATILMADI!

İşveren şirketin, istinaf başvurusu ile işe iade kararı bozulan güvenlik görevlisi Kararı temyiz ederek, tazminatsız kovulmasının haksız olduğunu Yargıtaya taşıdı.

YARGITAY ÇALIŞANI HAKLI BULDU!

Güvenlik görevlisinin kararı temyizi ile mutlu haber Yargıtay 22. Hukuk Dairesinden geldi.

Yüksek Mahkeme kararında, '...davacının nöbette olduğu sırada saat 04:00-05:00 sularında şefini arayarak rahatsızlandığını bildirdiği, şefinin, dayanabildiği kadar dayanmasını, dayanamadığı takdirde yanındaki arkadaşına görevi devrederek istirahat edebileceğini söylemesi üzerine davacının sıcak bir ortam olan kantine geçtiği ve orada uyuduğu ve saat 05:00 civarında uyuduğunun tespit edildiği anlaşılmaktadır...' dedi.

İŞE İADE EDİLDİ!

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi 22/06/2018 tarihli Kararında;

.....Güvenlik görevlisininin o gün rahatsız olduğunun ve durumu şefine bildirdiğinin sabit olması,aynı yerde nöbet tutan başka bir güvenlik görevlisinin daha bulunması,karşısında, davalı işverence yapılan feshin haklı ve geçerli nedene dayandığını kabul etmek mümkün değildir. ..'diyerek işe iadeye karar verdi.

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. ”http://www.sgkrehberi.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler