Anasayfa » Taşeron » Taşeronda %25 enflasyon karşısında %4'e mahkum olmamak!

Taşeronda %25 enflasyon karşısında %4'e mahkum olmamak!

Taşeronda %25 enflasyon karşısında %4'e mahkum olmamak!

Taşeronda %25 enflasyon karşısında %4'e mahkum olmamak!

Tarih :
Taşeronda %25 enflasyon karşısında %4'e mahkum olmamak!

Taşeronda %25 enflasyon karşısında %4'e mahkum olmak!

DİSK İstanbul Kadıköy İskelesinde basın açıklamasında bulunuldu

Basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve Genel Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbul şubelerimizin başkan ve yöneticileri, belediyelerde çalışan Genel-İş üyesi işçiler, DİSK üyesi sendikaların yönetici ve üyeleri, İstanbul emek ve demokrasi bileşenleri ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

% 25 ENFLASYON KARŞISINDA %4'E MAHKUM OLMAMAK

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan basın açıklamasında yaptığı konuşmada, Ankara ve İzmir’den sonra İstanbul’da da hayat pahalılığına, ücretlerin erimesine karşı; özgür toplu sözleşme hakkı, %25 enflasyon karşısında %4’e mahkum olmamak ve ilave tediye alacakları için alanlarda olduklarını vurguladığı konuşmasında; “Kadro talebi eşitlik talebidir; kadro talebinden asla vazgeçmeyeceğiz üyelerimizin ve bu durumdaki tüm işçiler için güvenceli iş ve adil bir ücret mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Artık ücretler faturalara ve kiraya zor yetmekte, temel ihtiyaçlarımızı neredeyse karşılamıyor. Bu hayat pahalılığı koşulları altında işimiz, iş güvencemiz ve insanca yaşamak için mücadele ediyoruz" dedi.

NEDEN KADROLU BELEDİYEYE DEĞİL DE ŞİRKETE AKTARILDI?

Çalışkan şöyle konuştu; "Şayet belediye hizmeti kamu hizmeti ise ki yasalara göre böyledir, o halde merkezi idare için kamu hizmeti üreten ve taşeron şirketlerden geçişi yapılan işçi kardeşlerimize kadro verilirken belediye hizmetlerinde çalışan işçi kardeşlerimiz neden kadrolu olarak belediyelere değil de belediye şirketlerine aktarılmıştır diyerek yapılan eşitsizliği vurguladık.

İLAVE TEDİYE BİR BAŞKA EŞİTSİZLİK KONUSU

Buna bağlı olarak 657 sayılı yasa kapsamına alınan işçilere yapılan ilave tediye de bir başka eşitsizlik konusudur. Belediye şirketleri sermayesinin yarıdan fazlası belediyeye, yani kamuya ait olan şirketlerken 657 kapsamındaki kamu işçilerinin yararlandığı ilave tediye hakkından belediye şirketlerine geçişi yapılan işçilerin yararlandırılmaması izah edilemez.

SENDİKAL HAK İHLALİ

Bu eşitsizlikler kadar önemli olan bir konu da 696 sayılı KHK ile ortaya çıkan sendikal hak ihlalidir. Ortada Anayasa ile garanti altına alınmış sendika, toplu iş sözleşmesi ve grev hakları varken, üstelik bu haklar ayrıca uluslararası sözleşmelerin güvencesi altındayken işçilerin evrensel sendikal hakları merkezi idareye geçişi yapılanlar için 31 Aralık 2020’ye; belediye şirketlerine geçişi yapılan işçiler için 30 Haziran 2020 tarihine kadar askıya alınmıştır.

Ayrıca işçilerin bu haklarını askıya almak yetmezmiş gibi ücret artışları 6 ayda bir yüzde 4 artışla sınırlanarak işçiler ekonomik açıdan sanki cezalandırılmıştır.

Somut önlemlerin alınmasını istedi ve sıraladı;

----*5393 sayılı Belediye Kanunu’ndaki norm kadro sınırlamaları kaldırılmalı; belediyeler belediye şirketlerine geçişi yapılan işçileri kadroya alabilmelidir.
----*Diğer kamu işçilerine Ağustos’ta ödenen ve Aralık’ta ödenecek 2018 yılı ilave tediyeleri belediye şirketlerine geçişi yapılan işçilerine de ödenmelidir; esasen bu ödemenin yapılabilmesi için 6772 sayılı Kanunda bir değişiklik gerekmemekte, 1’nci madde günün şartlarında yorumlanarak bile bu ödemenin yapılması mümkündür.
----*Kamuya ve belediye şirketlerine geçişi yapılan işçiler için KHK ile getirilen sendikal hak kısıtlamaları kaldırılmalı; işçi sendikaları 6356 sayılı Kanun’a göre serbest toplu sözleşme sürecini işletmeye başlamalıdır.
----*Bu süreçte işçilerin ücretine YHK kararı ile yapılan yüzde 4 artışa ek olarak ücretler en azından Eylül ayındaki yıllık enflasyon artış oranı düzeyinde yani yüzde 24.52 oranında artırılmalıdır.
----*Yıllık Enflasyon Eylül’de Yüzde 24,52 ise Asgari Ücret Aynı Oranda Artırılmalıdır." diyerek sözlerini tamamladı.

SGK Rehberi-Özel

Bu yazının tüm hakları SGK Rehberi'ne aittir. ”http://www.sgkrehberi.com” şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır

Kaynak : SGK Rehberi

İlgilinizi Çekebilir

Nusret otel için imzayı attı!
Kilosu 80 TL, Araplar 500 TL veriyor! Bastonu alan araziye koşuyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan anket açıklaması
Hak-iş'ten taşerona 'ek zam ve kadro' açıklaması!
Eski Başbakan Çiller mitinge katıldı!
Kimliklendirme çalışmaları ile Türk balı değer kazanacak
3 bin taksici aranıyor.
Erdoğan müjde üstüne müjde verdi!
Polisleri bıçakla yaralayan saldırgan yakalandı
Adana'da 3.4 büyüklüğünde deprem
Neden bu kadar çok sevildi? İşte Diriliş Ertuğrul’un sırrı
Kamu çalışanlarına zam seçimden sonraya kaldı!
91 yıllık okul alevlere teslim oldu
Erdoğan: Fazıl Say 29 Ekim'de konser verecek

Benzer Haberler