Asgari ücrette sürpriz talep! Yüzde 24 ara zam yapılsın...

Asgari ücrette sürpriz talep! Yüzde 24 ara zam yapılsın...

Asgari ücrette sürpriz talep! Yüzde 24 ara zam yapılsın...

Tarih :
Asgari ücrette sürpriz talep! Yüzde 24 ara zam yapılsın...

% 25 ENFLASYON KARŞISINDA %4'E MAHKUM OLMAMAK

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan basın açıklamasında yaptığı konuşmada, Ankara ve İzmir’den sonra İstanbul’da da hayat pahalılığına, ücretlerin erimesine karşı; özgür toplu sözleşme hakkı, %25 enflasyon karşısında %4’e mahkum olmamak ve ilave tediye alacakları için alanlarda olduklarını vurguladı.

Yıllık Enflasyon Eylül’de Yüzde 24,52 ise Asgari Ücret Aynı Oranda Artırılmalıdır!

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda 2018 yılı enflasyon tahmini yüzde 20,8 olarak ilan edilmiştir. Ancak TÜİK tarafından ilan edilen Eylül ayı verilerine göre de enflasyon bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,52 oranında artmıştır.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA ARTIŞ DEVAM EDECEK

Bu demektir ki önümüzdeki aylarda enflasyon daha yüksek oranda artacak ve hayat pahalılaşacaktır.

ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILMASI ZORUNLU HALE GELMİŞTİR

Bu durumda ücretlilerin yarıya yakınını oluşturan asgari ücretle geçinen işçilerin ücretlerinde artış yapılması, asgari ücretin artırılması zorunlu hale gelmiştir. Bu işçiler açısından yaşamsal bir gerekliliktir. işçi sınıfının bu talebini karşılamalıdır.

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan taşeronda kadroya geçenlerin ve asgari ücretlilerin durumları için somut önlemlerin alınmasını istedi ve şöyle sıraladı;

----*5393 sayılı Belediye Kanunu’ndaki norm kadro sınırlamaları kaldırılmalı; belediyeler belediye şirketlerine geçişi yapılan işçileri kadroya alabilmelidir.
----*Diğer kamu işçilerine Ağustos’ta ödenen ve Aralık’ta ödenecek 2018 yılı ilave tediyeleri belediye şirketlerine geçişi yapılan işçilerine de ödenmelidir; esasen bu ödemenin yapılabilmesi için 6772 sayılı Kanunda bir değişiklik gerekmemekte, 1’nci madde günün şartlarında yorumlanarak bile bu ödemenin yapılması mümkündür.
----*Kamuya ve belediye şirketlerine geçişi yapılan işçiler için KHK ile getirilen sendikal hak kısıtlamaları kaldırılmalı; işçi sendikaları 6356 sayılı Kanun’a göre serbest toplu sözleşme sürecini işletmeye başlamalıdır.
----*Bu süreçte işçilerin ücretine YHK kararı ile yapılan yüzde 4 artışa ek olarak ücretler en azından Eylül ayındaki yıllık enflasyon artış oranı düzeyinde yani yüzde 24.52 oranında artırılmalıdır.
----*Yıllık Enflasyon Eylül’de Yüzde 24,52 ise Asgari Ücret Aynı Oranda Artırılmalıdır." diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler